• pt.. mar 24th, 2023

Rosnący popyt sprawia, że Capella Space uruchamia spółkę zależną ukierunkowaną na sektor obronny

W miarę wzrostu popytu na technologię radarową z syntetyczną aperturą ze strony agencji wywiadowczych i obronnych, start-up zajmujący się zdjęciami satelitarnymi Capella Space tworzy spółkę zależną, która będzie obsługiwać klientów rządu USA.


Rząd nie jest obcy biznesowi Capelli. Według CEO Payama Banazadeha w niedawnym wywiadzie dla TechCrunch, firma została założona około siedem lat temu i przez cały ten czas doświadczyła ogromnego wzrostu ze strony klientów rządowych.


„Odkryliśmy, że jest mnóstwo popytu na to, co już zrobiliśmy w rządzie, i faktycznie mamy fantastyczne, prawie całkowicie symetryczne dopasowanie rynku produktów w sektorze rządowym” – dodał. Niedawno, kontynuował, konflikt między Rosją a Ukrainą ujawnił wartość radaru z syntetyczną aperturą, który może rejestrować obrazy niezależnie od pogody i oświetlenia.


Aby spełnić niektóre wyjątkowe potrzeby rządu w zakresie bezpieczeństwa i poufności, utworzono nową spółkę zależną Capella Federal. Wykorzystując obecne satelity Capelli w kosmosie, które obecnie dostarczają klientom rządowym danych i analiz, początkowo skupimy się na istniejących towarach. Jednak w dłuższym okresie Banazadeh stwierdził, że firma zamierza być może zmienić swoje obecne produkty danych i satelity w oparciu o dane wejściowe klientów.


Powiedział: „Widzimy ogromne zapotrzebowanie na być może obsługujące satelity w imieniu rządu lub nawet oferujące te satelity jako produkt”.


Eric Traupe, emerytowany oficer piechoty USMC i były zastępca dyrektora CIA, będzie pełnił funkcję dyrektora generalnego Capella Federal. Zarządowi Federalnemu Capelli będzie przewodniczyć były dyrektor operacyjny Dowództwa Operacji Specjalnych USA, Clayton Hutmacher. Robert P. Ashley Jr., były dyrektor Agencji Wywiadu Obronnego (DIA), został również dodany przez firmę do rady doradczej urzędników państwowych.


Capella nie jest jedyną korporacją kosmiczną, która stworzyła oddział lub jednostkę biznesową ukierunkowaną na rząd; w ostatnich tygodniach SpaceX potajemnie ogłosiło wdrożenie Starshield, a Rocket Lab stworzyło Rocket Lab National Security LLC do prac związanych z obronnością.


Według Banazadeha współpraca z rządem ma duży sens komercyjny dla przedsiębiorstw kosmicznych.
„Bez rządu jako znaczącego klienta firma kosmiczna nie może istnieć” – zauważył. „Dwa powody: po pierwsze, niektóre problemy, z którymi się borykają, szczególnie w tej chwili, wymagają dużo miejsca do rozwiązania; po drugie, jest to szansa i problem, który jest zbyt wielki, aby go zignorować. Dlatego nie wierzę że przedsiębiorstwo kosmiczne może być zrównoważone bez znaczącej klienteli rządowej”.