Siły Kosmiczne zostały sformowane jako nowa gałąź sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych (USA) w grudniu 2019 roku. Zostały utworzone z głównym zadaniem zabezpieczenia i utrzymania infrastruktury krytycznej. Obejmuje to komunikację, nawigację, prognozowanie pogody i satelity wywiadowcze, które stawały się coraz ważniejsze.
Siły Kosmiczne, które noszą motto „Semper supra” lub „Zawsze powyżej”, a Delta jako ich symbol, pełnią różne ważne funkcje. Obejmują one przeprowadzanie międzynarodowych operacji kosmicznych, usprawnianie operacji sił połączonych i koalicyjnych oraz zapewnianie decydentom wyborów wojskowych w celu osiągnięcia celów narodowych.
Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych utworzyły sekcję do zarządzania krajowymi pociskami balistycznymi w 1954 r., Kiedy to po raz pierwszy utworzono Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych. Z czasem USA zwiększyły liczbę wysyłanych na orbitę satelitów do łączności i systemów wczesnego ostrzegania przed rakietami. Następnie podział ten zmienił się i połączył z innymi agencjami. Pierwsze operacyjne dowództwo Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, Dowództwo Sił Powietrznych w Kosmosie, zostało utworzone przez Siły Powietrzne w 1982 roku. Dowództwo Sił Powietrznych w Kosmosie stale się rozwijało, począwszy od lat 80-tych. Wynika to z wysiłków Departamentu Obrony zmierzających do usprawnienia operacji kosmicznych.
Jak wspomniano powyżej, w roku 2019 Dowództwo Sił Powietrznych w Kosmosie przeszło transformację, stając się Siłami Kosmicznymi Stanów Zjednoczonych (USSF). Podobnie jak Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych jest oddziałem Departamentu Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, przekształcił się w oddzielną służbę w ramach Departamentu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. W momencie powstania Siły Kosmiczne zatrudniały 16 000 pracowników wojskowych i cywilnych. W rezultacie stała się najmniejszą gałęzią armii amerykańskiej. Według stanu na styczeń 2023 r. Air Force Times podaje, że służba liczy 4286 żołnierzy i 4314 oficerów.
Strażnicy to tytuł nadawany personelowi Sił Kosmicznych. Na uroczystości w 2020 roku upamiętniającej pierwszą rocznicę służby ujawniono tę nazwę. Podczas ceremonii we wrześniu 2021 roku zadebiutowały oficjalne mundury służby. Przedstawiała zapinaną na sześć guzików, dwurzędową tunikę, która przywoływała obrazy strojów z programu science fiction „Battlestar Galactica”.
Siły Kosmiczne są podzielone na trzy podstawowe grupy do wykonywania swojej misji: dowództwa polowe, delty i eskadry. Trzej dowódcy polowi tej służby to Dowództwo Operacji Kosmicznych, Dowództwo Systemów Kosmicznych oraz Dowództwo Szkolenia i Gotowości Kosmicznej. Szerokie cele misji są zarządzane przez dowództwa polowe.
Aby wesprzeć amerykańskie działania wojskowe, Dowództwo Operacji Kosmicznych odpowiada za dostarczanie gotowych do walki zdolności kosmicznych, operacji cybernetycznych i wywiadu. Tymczasem rozwój i zakup nowych technologii kosmicznych i zdolności dla tej służby jest obowiązkiem Dowództwa Systemów Kosmicznych. Edukacja i szkolenie personelu Sił Kosmicznych jest obowiązkiem Dowództwa Szkolenia Kosmicznego i Dowództwa Gotowości „do walki ze spornym, zdegradowanym i ograniczonym operacyjnie środowiskiem podczas wygrywania. Osiąga się to przede wszystkim poprzez planowany rozwój, szkolenie i szkolenie profesjonalistów kosmicznych; tworzenie doktryny, taktyki, technik i procedur wojny kosmicznej oraz testowanie i ocena zdolności USSF”.