• pt.. wrz 22nd, 2023

  Pierwszy na świecie frachtowiec na skroplony wodór przypłynie do Portu Sułtana Kabusa w Maszkat 14 sierpnia

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  Pierwszy na świecie frachtowiec na skroplony wodór przypłynie do Portu Sułtana Kabusa w Maszkat 14 sierpnia

  Pierwszy na świecie frachtowiec na skroplony wodór, Suiso Frontier, ma przybyć do Portu Sułtana Kabusa w Maszat 14 sierpnia. Wyprodukowany przez Kawasaki Heavy Industries (KHI), to będzie pierwsza wizyta Suiso Frontier w Sułtanacie Omanu. Suiso oznacza wodór po japońsku.

  Konstrukcja statku zawiera innowacyjne technologie opracowane przez KHI, a jego przyjazd ma znaczenie dla planów Omanu, aby stać się globalnym liderem w produkcji i eksporcie czystego wodoru. Statek zaprojektowany i zbudowany przy wykorzystaniu wiedzy technicznej KHI, członka założyciela Rady ds. Wodoru, ma główne zadanie wprowadzenia japońskiej technologii transportu wodoru, poszukiwania współpracy w zakresie transportu tej czystej energii w dużych ilościach oraz ustanowienia globalnych łańcuchów dostaw.

  Wspierany przez rząd japoński, statek został ukończony w 2020 roku i jest wyposażony w podwójny zbiornik zdolny do przechowywania i utrzymania wodoru w temperaturze -253 stopni Celsjusza. Jego przyjazd do Omanu wpisuje się w wysiłki kraju na rzecz stymulowania gospodarki zielonego wodoru.

  Należy zaznaczyć, że w lutym 2022 roku Suiso Frontier pomyślnie przetransportował skroplony wodór z Australii do Japonii. Statek o pojemności do 8 000 ton skroplonego wodoru może przewozić duże ilości na długie odległości drogą morską.

  Wizyta Suiso Frontier w Omanie stanowi znaczący kamień milowy w rozwoju komercyjnie opłacalnych łańcuchów dostaw na rynku wodoru. Kawasaki Heavy Industries, dzięki swojemu doświadczeniu w technologii chłodniczej dla transportu morskiego, jest liderem w branży wodorowej od 2010 roku.

  Wykorzystanie skroplonego wodoru kriogenicznego do transportu stało się możliwe dzięki lataom doświadczenia Kawasaki w obsłudze skroplonego gazu ziemnego i skroplonego wodoru jako paliwa rakietowego. W miarę jak kraje, takie jak Oman, dążą do dekarbonizacji i zobowiązują się do osiągnięcia celów zerowego bilansu emisyjnego, wodór staje się atrakcyjną możliwością eksportu.

  Wizyta Suiso Frontier w Omanie nie tylko świadczy o postępie w technologii transportu wodoru, ale także stanowi krok w kierunku ustanowienia solidnego i komercyjnie opłacalnego łańcucha dostaw wodoru na przyszłość.