• śr.. paź 4th, 2023

  Rekordowe zyski koncernu Williams Group w 2022 roku

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  Rekordowe zyski koncernu Williams Group w 2022 roku

  Koncern Williams Group, znany z listy Car Dealer Top 100, poinformował o znacznym wzroście zysków przed opodatkowaniem w roku 2022. Firma odnotowała wzrost zysku w wysokości prawie miliona funtów, osiągając ponad 16 milionów funtów. Jest to najlepszy wynik zysków w historii firmy.

  Nowo opublikowane sprawozdania finansowe pokazują sześcioprocentowy wzrost zysków przed opodatkowaniem w porównaniu do poprzedniego roku, z kwotą 16,016 miliona funtów w 2022 roku, w porównaniu do 15,120 miliona funtów w 2021 roku. Obroty również zanotowały podobny wzrost – z 505,4 miliona funtów wzrosły do 536,3 miliona funtów.

  Zysk brutto wzrósł o 13 procent, z 56,5 miliona funtów do 63,6 miliona funtów. Zysk operacyjny również wzrósł o siedem procent, z 16,3 miliona funtów do 17,5 miliona funtów. EBITDA, miara wyników operacyjnych firmy, wzrosła o sześć procent, z 18,4 miliona funtów do 19,5 miliona funtów.

  Koncern Williams Group, założony w 1909 roku jako firma rodzinna, prowadzi kilka salonów samochodowych w Bolton, Liverpoolu, Manchesterze, Rochdale oraz Stockport. Reprezentuje prestiżowe marki, takie jak BMW, Mini, Jaguar i Land Rover, a także posiada punkt sprzedaży motocykli BMW Motorrad oraz wyznaczony ośrodek sprzedaży samochodów używanych.

  Według raportu firmy, wzrost zysków przed opodatkowaniem był głównie wynikiem większej sprzedaży nowych samochodów oraz poprawy marży. To zaowocowało znaczącym wzrostem aktywów netto o 18,4 procent, osiągając 74,8 miliona funtów.

  Raport podkreśla, że nagromadzony popyt, połączony z ograniczoną podażą nowych samochodów, skłonił konsumentów do zakupu samochodów używanych, aby uniknąć dłuższego czasu oczekiwania. W rezultacie obrót samochodami używanymi wzrósł o 7,6 procent, z 315,4 miliona funtów do 339,3 miliona funtów.

  Mimo stojących przed nimi wyzwań, takich jak zakłócenia w dostawach, wzrost kosztów energii, podwójna inflacja i rosnące stopy procentowe, dyrektorzy firmy wyrazili swoje zadowolenie z mocnej działalności handlowej grupy w roku 2022. Podkreślili również znaczenie fizycznych centrów handlowych dla klientów, którzy wolą odwiedzić salon i doświadczyć marki osobiście.

  Jednak dyrektorzy uznali, że nadchodzą zmiany, ponieważ partnerzy produkcyjni Williams Group planują przejście do modelu agencyjnego w kolejnych latach. Firma aktywnie współpracuje z partnerami produkcyjnymi, aby przeprowadzić tę zmianę, utrzymując jednocześnie produktywne i zyskowne relacje między producentem a sprzedawcą.