• czw.. wrz 28th, 2023

  Vietnamska firma VinFast debiutuje na giełdzie Nasdaq, przewyższając Volkswagen, Forda i GM

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  Vietnamska firma VinFast debiutuje na giełdzie Nasdaq, przewyższając Volkswagen, Forda i GM

  Vietnamski startup motoryzacyjny VinFast osiągnął znaczący sukces, debiutując na giełdzie Nasdaq za pośrednictwem specjalnej spółki przeznaczonej do celów inwestycyjnych (SPAC). Z zamknięciową wyceną wynoszącą 85 miliardów dolarów, VinFast wyprzedza teraz na rynku kapitalizację rynkową tradycyjnych producentów samochodów, takich jak Volkswagen, Ford i GM. Jednak droga naprzód może nie być łatwa dla VinFast, ponieważ konkurencja na rynku samochodów elektrycznych zaostrza się, zwłaszcza w obliczu Tesli, najbardziej wartościowego producenta samochodów na świecie, który zamierza rozpocząć wojnę cenową.

  Początkowo założony w 2017 roku jako tradycyjny producent samochodów z silnikami spalinowymi, VinFast podjął strategiczną decyzję, aby skoncentrować się wyłącznie na samochodach elektrycznych, a sprzedaż samochodów z innymi rodzajami napędu zostanie zakończona w przyszłym roku. W tym roku firma sprzedała 16 000 samochodów, a jej wejście na rynek amerykański w marcu przyniosło sprzedaż zaledwie 137 pojazdów. W porównaniu, Tesla dostarczyła 1,3 miliona samochodów w 2022 roku, podczas gdy chiński producent samochodów elektrycznych BYD sprzedał 1,8 miliona samochodów. Pomimo postępu, VinFast zanotował stratę w wysokości 2,1 miliarda dolarów w zeszłym roku.

  Debiut na giełdzie za pośrednictwem SPACów, choć stanowi nietrwałą drogę do rynku, udowadnia popyt na nowo notowane firmy na wysoko rosnących rynkach. Jednak firma musi teraz radzić sobie z wyzwaniami, z jakimi spotykają się inni producenci samochodów elektrycznych, którzy wybrali drogę SPAC. Lucid Motors, producent samochodów elektrycznych, który zadebiutował na giełdzie za pośrednictwem SPAC w 2021 roku, zanotował spadek wyceny z 24 miliardów dolarów do 14,6 miliarda dolarów. Podobnie Nikola, producent samochodów elektrycznych, doświadczył obniżenia wyceny z 1,5 miliarda dolarów do 1,5 miliarda dolarów po wykorzystaniu SPAC w 2020 roku.

  Mimo że debiut VinFast na rynku może przywoływać wspomnienia o febrze SPACów, dyrektor generalny Le Thi Thu Thuy wyjaśnił, że SPAC nie był ich pierwszym wyborem, ponieważ pierwotnie planowali tradycyjne wprowadzenie na giełdę (IPO). Ze imponującą wyceną VinFast stoi teraz przed wyzwaniem zwiększenia produkcji, aby zrealizować ambitny cel sprzedaży 50 000 pojazdów w tym roku. Muszą to jednak zrobić w obliczu ostatnich cięć cen Tesli w Chinach, co sprawia, że konkurencja staje się jeszcze bardziej zacięta.

  W innych wiadomościach bateria producenta i głównego dostawcy Tesli ogłosiła niedawno przełomowe osiągnięcie. Stworzyli baterię zdolną do szybkiego ładowania samochodu elektrycznego na dystans do 250 mil w ciągu 10 minut. Ten postęp jest istotny, ponieważ rozwiązuje jedno z podstawowych zmartwień potencjalnych nabywców samochodów elektrycznych, a mianowicie „lęk przed zasięgiem”.