• pt.. wrz 22nd, 2023

  Sukces debiutu na giełdzie dla wietnamskiego producenta samochodów elektrycznych VinFast Auto

  Sukces debiutu na giełdzie dla wietnamskiego producenta samochodów elektrycznych VinFast Auto

  Wietnamski producent samochodów elektrycznych VinFast Auto odnotował znaczący wzrost wartości swoich akcji pierwszego dnia na rynku publicznym. Akcje wzrosły o 255%, co zwiększyło wartość netto przewodniczącego firmy, Phama Nhata Vuonga, o 60 miliardów dolarów. Ten wzrost wartości spowodował, że kapitalizacja rynkowa VinFast przekroczyła wartość General Motors i Mercedes-Benz. Fortuna najbogatszego człowieka Wietnamu wynosi teraz 44,3 miliarda dolarów.

  VinFast, założone przez pana Vuonga, nie było wcześniej uwzględniane w Bloomberg Billionaires Index. Przewodniczący posiada 99% akcji spółki poprzez swoje konglomerat Vingroup. Ta struktura własności ogranicza dostępność akcji do obrotu, co sprawia, że ​​akcje te są podatne na duże wahania.

  Zamiast tradycyjnej oferty publicznej (IPO), VinFast zdecydowało się na notowanie na liście SPAC (Special Purpose Acquisition Company). Firma połączyła się z Blank Spade Acquisition, firmą typu blank-check założoną przez Lawrence’a Ho. Jednak warto zauważyć, że inne ostatnie transakcje SPAC miały znaczące wzloty, po których nastąpił spadek wartości krótko po zamknięciu fuzji.

  VinFast, założone w 2017 roku, przewiduje sprzedaż 45 000 do 50 000 pojazdów w tym roku i niedawno rozpoczęło budowę fabryki w Północnej Karolinie. Pan Vuong i jego krewni zainwestowali w firmę co najmniej 300 milionów dolarów. Przed założeniem VinFast, pan Vuong odniósł sukces w branży nieruchomości jako udziałowiec w Vingroup JSC, który pozostaje głównym udziałowcem VinFast.

  Jeśli VinFast będzie w stanie utrzymać swoje zyski, znajdzie się w korzystnej pozycji w porównaniu do innych producentów samochodów elektrycznych, którzy przeszli na giełdę poprzez notowanie SPAC. Firmy takie jak Lordstown Motors, Nikola i Faraday Future Intelligent Electric odnotowały znaczne spadki wartości rynkowej po połączeniu.