• wt.. gru 5th, 2023

  Viasat wspiera siły powietrzne podczas ćwiczenia Mobility Guardian 2023

  ByPiotr Kruszczyński

  lis 21, 2023
  Viasat wspiera siły powietrzne podczas ćwiczenia Mobility Guardian 2023

  Viasat, Inc. odegrał kluczową rolę w wsparciu Air Mobility Command (AMC) Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych podczas niedawno zakończonego ćwiczenia Mobility Guardian 2023 (MG23). MG23, w którym wzięło udział 3000 żołnierzy i 70 samolotów z USA i sił sojuszniczych, testowało szybki model operacyjny „hub and spoke” w trudnych warunkach.

  W ramach tego ćwiczenia, Viasat dostarczył wytrzymałe i interoperacyjne systemy komunikacji powietrznej dzięki terminalowi C-130 Hercules Beyond Line-of-Sight (BLOS). Ten termin zbliżeniowy Ka-band o dużej przepustowości pozwalał na prowadzenie dowodzenia i kontrolę sytuacyjną w powietrzu podczas misji, poprawiając mobilność i manewrowość wojsk.

  Oprócz terminala C-130, Viasat dostarczył również MG23 Grupie Reagowania na Wypadek swojego terminala taktycznego o niższej generacji, znanego jako Move Out/Jump Off (MOJO) Next. Ten terminal umożliwiał przekazywanie danych między niezgodnymi sieciami i zapewniał zdolność dowodzenia i świadomości sytuacyjnej nawet w odległych miejscach o słabym dostępie do łączności.

  Aby umożliwić komunikację naziemną, Viasat oferował wielozadaniowy terminal o małych rozmiarach, szybko zdatny do użycia, wielopasmowy i wieloformowy. Modem wykorzystujący oprogramowanie zwiększał odporność systemu i zapewniał niezawodne połączenie nawet w trudnych warunkach.

  Terminal NOMAD od Viasat zapewniał łączność w paśmie Ka z prostym procesem aktywacji. Router sieciowy NetAgility™ SD-WAN firmy Viasat zapewniał solidne i niezawodne połączenie, łącząc różne sieci.

  Mobility Guardian jest ważnym ćwiczeniem dla Sił Powietrznych od momentu jego inauguracji w 2017 roku. Edycja z 2023 roku była pierwszym razem, kiedy zostało przeprowadzone poza kontynentalnymi Stanami Zjednoczonymi, a konkretnie w celu rozwiązania wyzwań związanych z operacjami w obszarze szerokiego Pacyfiku.

  Dostarczając nowoczesne rozwiązania komunikacyjne, Viasat zademonstrował swoje zaangażowanie w wsparcie mobilności i wymagań manewralnych Sił Powietrznych. Technologiczna droga firmy, obejmująca standaryzowane rozwiązania wdrożeniowe, ma na celu obniżenie kosztów modyfikacji i umożliwienie przyszłego wprowadzania nowych technologii w flotę AMC.

  FAQ:

  P: Jaką rolę Viasat odegrał w ćwiczeniu Mobility Guardian 2023?

  O: Viasat dostarczył wytrzymałe i interoperacyjne rozwiązania komunikacyjne powietrzne i naziemne podczas ćwiczenia.

  P: Co to jest terminal C-130 Hercules Beyond Line-of-Sight (BLOS) hatch?

  O: Jest to terminal Ka-band o dużej przepustowości umożliwiający prowadzenie dowodzenia i kontrolę sytuacyjną w powietrzu podczas misji.

  P: Co to jest MOJO Next?

  O: MOJO Next to interoperacyjna brama taktyczna dostarczana przez Viasat, która umożliwia przekazywanie danych między niezgodnymi sieciami i zapewnia zdolność dowodzenia i świadomość sytuacyjną nawet w odległych miejscach o słabym dostępie do łączności.

  P: Co to jest wielozadaniowy terminal Viasat?

  O: Jest to terminal naziemny o małych rozmiarach, szybko zdatny do użycia, który oferuje zdolności komunikacji naziemnej.

  P: Co to jest terminal NOMAD Viasat?

  O: Terminal NOMAD to terminal dostarczany przez Viasat, który zapewnia łączność w paśmie Ka za pomocą prostego procesu aktywacji.

  P: Co to jest router sieciowy NetAgility SD-WAN?

  O: Router sieciowy NetAgility SD-WAN to router sieciowy dostarczany przez Viasat, który zapewnia solidne i niezawodne połączenie, łącząc różne sieci.

  P: Co to jest Mobility Guardian?

  O: Mobility Guardian to ćwiczenie przeprowadzane przez Siły Powietrzne w celu testowania modeli operacyjnych i radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z operacjami w różnych regionach.

  Kluczowe pojęcia:

  – Air Mobility Command (AMC): Air Mobility Command to główna jednostka dowodzenia Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za zapewnienie transportu lotniczego, tankowania w powietrzu, ewakuację medyczną i inne funkcje związane z mobilnością.
  – Ka-band: Ka-band to zakres częstotliwości używany do łączności satelitarnej. Oferuje wysoką przepustowość i umożliwia szybszą transmisję danych.
  – Dowodzenie i kontrola (C2): Dowodzenie i kontrola odnosi się do sprawowania władzy i kierowania przez właściwie wyznaczonego dowódcę nad przypisanymi siłami w realizacji misji.

  Źródła:
  – Oficjalna strona internetowa Viasat: [www.viasat.com](www.viasat.com)