• pt.. wrz 22nd, 2023

  Departament Energii USA planuje przyznać do 1,2 miliarda dolarów na projekty usuwania dwutlenku węgla bezpośrednio z atmosfery

  Departament Energii USA planuje przyznać do 1,2 miliarda dolarów na projekty usuwania dwutlenku węgla bezpośrednio z atmosfery

  Departament Energii USA ogłosił plany przyznania do 1,2 miliarda dolarów na dwa projekty skupione na bezpośrednim usuwaniu dwutlenku węgla z powietrza. Ta technologia, znana jako bezpośrednie chwytanie powietrza, jest uważana za technologię w powijakach, która niektórzy eksperci ds. klimatu uważają za odwracającą uwagę i osłabiającą wysiłki mające na celu przejście od paliw kopalnych.

  Obecnie państwa nie redukują swoich emisji wystarczająco, aby zapobiec katastrofalnemu globalnemu ociepleniu. W rezultacie Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) wskazuje, że konieczne są dodatkowe środki, takie jak zadrzewianie i rozwijanie technologii usuwających dwutlenek węgla, aby usunąć miliardy ton gazów cieplarnianych z atmosfery.

  Jednak Hoesung Lee, przewodniczący IPCC, ostrzegł, że chwytanie dwutlenku węgla nie jest prostym rozwiązaniem i że kraje powinny zachować ostrożność. Ostatni raport IPCC, opublikowany w marcu, podkreślił pilną potrzebę podjęcia działań w zakresie emisji, zanim wystąpią nieodwracalne szkody.

  W odpowiedzi na inwestycję rządu USA, niektórzy eksperci wyrazili obawy, że technologia ta jest wykorzystywana jako zwykły fasadowy gest przez przemysł paliw kopalnych. Wybrane projekty, które otrzymają wsparcie od departamentu energetyki, to Projekt Cypress, który zostanie zrealizowany w parafii Calcasieu w Luizjanie, oraz South Texas DAC Hub, planowany w hrabstwie Kleberg w Teksasie.

  Podczas konferencji prasowej Jennifer Granholm, sekretarz energetyki, podkreśliła potencjał technologii chwytania powietrza na osiągnięcie celów netto-zero emisji. Jednak przyznała, że obecnie technologia ta nie jest kosztowo efektywna i wymaga dalszych badań i rozwoju.

  Chociaż przejście od paliw kopalnych i przyjęcie metod produkcji bezemisyjnej są kluczowe w radzeniu sobie z zmianami klimatycznymi, niektórzy eksperci twierdzą, że skala zmian wymaga uwzględnienia bezpośredniego chwytania powietrza jako dodatkowego narzędzia. Inwestowanie w tę technologię jest obecnie uważane za kluczowe, aby mieć ją gotową do użycia na odpowiednią skalę do 2050 roku.

  Warto jednak zauważyć, że wysiłki administracji Bidena w walce ze zmianami klimatycznymi spotkały się z krytyką ze względu na sprzeczne działania, takie jak udzielanie koncesji na wiercenia na publicznych terenach dla przemysłu naftowo-gazowego.