• niedz.. paź 1st, 2023

  Wzrost realnych rentowności obligacji skarbowych w USA wpływa negatywnie na akcje technologiczne

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 20, 2023
  Wzrost realnych rentowności obligacji skarbowych w USA wpływa negatywnie na akcje technologiczne

  Rentowności obligacji skarbowych w USA, uwzględniające inflację, osiągnęły najwyższy poziom od 14 lat, co ma negatywny wpływ na akcje technologiczne. Przez ostatnie dwa tygodnie „realne rentowności” obligacji skarbowych skoczyły w górę, gdy inwestorzy obstawiali, że Rezerwa Federalna będzie w stanie kontrolować inflację poprzez utrzymanie wysokich stóp procentowych bez pchania gospodarki w recesję.

  Według danych od Tradeweb, rentowność amerykańskich 10-letnich inflacyjnych obligacji skarbowych, znanych jako Tips, w czwartek osiągnęła 1,998%, najwyższy poziom od lipca 2009 roku. W samym sierpniu wzrosła aż o 0,4 punktu procentowego. Dodatkowo, 30-letni inflacyjny obligacji skarbowy osiągnął najwyższy poziom od lutego 2011 roku, podczas gdy rentowności pięcioletnich Tips osiągnęły najwyższy poziom od 15 lat.

  Realne rentowności, czyli zwrócone z uwzględnieniem inflacji zyski z obligacji skarbowych, są śledzone zarówno przez Rezerwę Federalną, jak i inwestorów jako ważny wskaźnik kosztów pożyczek bez uwzględnienia wzrostu cen. Akcje technologiczne, które mają wysoki potencjał wzrostu w przyszłości, są bardziej atrakcyjne dla inwestorów, gdy stopy procentowe są niskie. Jednak tracą one na atrakcyjności, gdy inwestorzy mogą uzyskać wyższe zyski na mniej ryzykownych obligacjach lub funduszach rynku pieniężnego.

  Wzrost rentowności obligacji skarbowych może odstraszać inwestorów od zakupu bardziej ryzykownych aktywów. Sytuacja ta może również negatywnie wpływać na firmy technologiczne, które polegają na zadłużeniu do finansowania swojego wzrostu. W rezultacie wzrost realnych rentowności zbiega się z 6,1% spadkiem indeksu Nasdaq Composite w tym miesiącu.

  Wzrost realnych stóp wpłynął na warunki finansowe i spowodował ich ogólne zaostrzenie. Mimo podniesienia stóp procentowych przez Fed do poziomu najwyższego od 22 lat, warunki finansowe w USA uległy złagodzeniu od października. Jednak wskaźnik warunków finansowych opracowany przez Goldman Sachs wzrósł w sierpniu do najwyższego poziomu od maja.

  Ogłoszenie przez USA zwiększenia rozmiarów aukcji obligacji skarbowych przyczyniło się do niższych cen i wyższych rentowności. Ta zmiana w podażu już przyniosła wyższe stopy zwrotu od obligacji skarbowych. Dla Fedu wzrost realnych rentowności będzie wskazówką dla postępu jego kampanii zaostrzania polityki pieniężnej, która rozpoczęła się wiosną.

  W miarę jak inflacja staje się bardziej stabilna, inwestorzy i Fed skupiają się na realnych rentownościach. Znaczący wzrost realnych rentowności może sugerować, że Fed wystarczająco podniósł stopy procentowe. Rynki terminowe obecnie wyceniają 50% szans na podwyżkę stóp procentowych przez bank centralny o kolejny ćwierć punktu procentowego do listopada. Jednak może to się zmienić, jeśli dane ekonomiczne pokażą spowolnienie inflacji i jeśli warunki finansowe pozostaną napięte.

  Podsumowując, wzrost realnych rentowności obligacji skarbowych w USA, uwzględniających inflację, negatywnie wpływa na akcje technologiczne i prowadzi do zaostrzenia warunków finansowych. Fed śledzi realne stopy procentowe, gdyż uważa, że polityka pieniężna nabiera impetu i wymaga odpowiednich dostosowań w miarę jak gospodarka zwalnia.