• niedz.. paź 1st, 2023

  Rewolucja w kierunku energii odnawialnej w Stanach Zjednoczonych

  Rewolucja w kierunku energii odnawialnej w Stanach Zjednoczonych

  Stany Zjednoczone przeszły znaczną transformację, porzucając paliwa kopalne na rzecz odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatru i słoneczna. Ten krok następuje nawet w obszarach, które od dawna były zdominowane przez przemysły naftowy i gazowy.

  Przejście w kierunku czystej energii w USA jest częścią globalnego trendu, który widzi, że energia wiatrowa i słoneczna biją rekordy i przewyższają węgiel jako główne źródło energii elektrycznej. Wiodący producenci samochodów również stawiają na pojazdy elektryczne jako centralny element swojej strategii biznesowej, co może oznaczać potencjalny koniec ery silników spalinowych.

  Rządy na całym świecie inwestują biliony dolarów w czystą energię dla zwalczania wzrastających temperatur spowodowanych zanieczyszczeniem węglowym. Koszt wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych znacznie spadł i często jest teraz tańszy niż tradycyjne paliwa kopalne.

  Inwestycje prywatne w spółki zajmujące się czystą energią również rosną i szacuje się, że w tym roku globalnie zostanie zainwestowanych ponad 1,7 biliona dolarów. Chiny, które już są liderem w produkcji energii odnawialnej, mają zamiar podwoić swoją zdolność produkcyjną do 2025 roku. W Wielkiej Brytanii energia wiatrowa, słoneczna i wodna odpowiada za około jedną trzecią produkcji energii elektrycznej.

  Choć tempo zmian jest imponujące, paliwa kopalne wciąż dominują w produkcji energii zarówno w USA, jak i na świecie. Korporacje nadal inwestują w kopalnie węgla, platformy naftowe i gazociągi, a rząd wspiera te branże poprzez subsydia i projekty wiertnicze.

  Istnieją znaczne wyzwania do pokonania w integracji dużej ilości energii odnawialnej w istniejące sieci elektryczne oraz w pozyskiwaniu wystarczającej ilości minerałów do technologii czystej energii. Niektórzy politycy, zwłaszcza republikanie, są oporni na zmianę w kierunku odnawialnych źródeł energii, pomimo naukowego konsensusu co do ich negatywnego wpływu.

  Mimo że postęp jest dokonywany, kryzys klimatyczny daleki jest od rozwiązania. Emisje nadal rosną i nie jest pewne, czy kraje podejmą niezbędne kroki w celu zapobieżenia dalszym szkodom. Niemniej jednak, przejście w kierunku energii odnawialnej jest nieodparte i ma miejsce nawet w obszarach tradycyjnie związanych z przemysłem naftowym.

  Miasta takie jak Tulsa w stanie Oklahoma, kiedyś znane jako „Światowa Stolica Ropy Naftowej”, teraz podejmują inicjatywy w dziedzinie czystej energii. Panele słoneczne są montowane na budynkach, pojazdy elektryczne stają się coraz bardziej powszechne, a prowadzone są badania nad alternatywnymi źródłami czystej energii, takimi jak wodór.

  Przejście w kierunku energii odnawialnej w Stanach Zjednoczonych jest pozytywnym krokiem w kierunku redukcji emisji dwutlenku węgla i zwalczania zmian klimatycznych. Niemniej jednak, jest jeszcze wiele pracy do wykonania, aby w pełni zrezygnować z paliw kopalnych i osiągnąć zrównoważoną przyszłość.