• pon.. cze 5th, 2023

Undersampling: Redukowanie większościowej klasy w celu zrównoważenia danych

ByAgnieszka Przepiórska

maj 25, 2023
Undersampling: Redukowanie większościowej klasy w celu zrównoważenia danych

Redukowanie większościowej klasy w celu zrównoważenia danych

Redukowanie większościowej klasy w celu zrównoważenia danych

W dzisiejszych czasach, kiedy wiele firm i organizacji korzysta z systemów informatycznych, ważne jest, aby dane były zrównoważone. Jednym z problemów, z którymi często spotykają się analitycy danych, jest nierównowaga klas w zbiorze danych. Może to prowadzić do nieprawidłowych wyników i błędnych wniosków. Jednym z rozwiązań tego problemu jest undersampling, czyli redukowanie większościowej klasy w celu zrównoważenia danych.

Undersampling polega na usuwaniu części próbek z większościowej klasy, aby zrównoważyć liczbę próbek w każdej klasie. Jest to stosowane w przypadku, gdy jedna klasa ma znacznie więcej próbek niż druga. W takiej sytuacji, model uczenia maszynowego może skupić się na większościowej klasie i nie uwzględnić mniejszościowej klasy, co prowadzi do nieprawidłowych wyników.

Undersampling może być stosowany w różnych dziedzinach, takich jak medycyna, finanse, marketing i wiele innych. W medycynie, może to pomóc w diagnozowaniu chorób rzadkich, które mają niewielką liczbę przypadków. W finansach, może to pomóc w wykrywaniu oszustw, które stanowią tylko niewielką część transakcji. W marketingu, może to pomóc w lepszym zrozumieniu preferencji klientów, którzy stanowią mniejszość.

Undersampling może być stosowany na różne sposoby. Jednym z nich jest losowe usuwanie próbek z większościowej klasy. Innym sposobem jest usuwanie próbek, które są podobne do próbek z mniejszościowej klasy. Istnieją również bardziej zaawansowane metody, takie jak Tomek links i NearMiss, które usuwają próbki z większościowej klasy, które są blisko próbek z mniejszościowej klasy.

Undersampling może pomóc w poprawie wyników modelu uczenia maszynowego, ale może również prowadzić do utraty informacji. Usuwanie próbek z większościowej klasy może prowadzić do utraty ważnych informacji, które mogą wpłynąć na wyniki modelu. Dlatego ważne jest, aby stosować undersampling z umiarem i wybierać odpowiednią metodę w zależności od danych.

Podsumowując, undersampling jest jednym z rozwiązań problemu nierównowagi klas w zbiorze danych. Może pomóc w poprawie wyników modelu uczenia maszynowego, ale należy go stosować z umiarem i wybierać odpowiednią metodę w zależności od danych. W dzisiejszych czasach, kiedy wiele firm i organizacji korzysta z systemów informatycznych, ważne jest, aby dane były zrównoważone, aby uniknąć nieprawidłowych wyników i błędnych wniosków.