• pt.. wrz 22nd, 2023

  Drift na amerykańskim rynku akcji w oczekiwaniu na raporty o inflacji i stanie gospodarki

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 19, 2023
  Drift na amerykańskim rynku akcji w oczekiwaniu na raporty o inflacji i stanie gospodarki

  Amerykański rynek akcji obecnie przeżywa okres niepewności, ponieważ inwestorzy z niecierpliwością oczekują bardzo oczekiwanych raportów dotyczących inflacji i ogólnego stanu gospodarki. Indeksy S&P 500, Dow Jones i Nasdaq Composite pokazują niewielkie spadki, odzwierciedlając ostrożne sentymenty wśród inwestorów.

  Jednym z czynników przyczyniających się do ogólnego braku zaufania na rynku jest niewydajność giganta technologicznego Oracle. Firma zgłosiła przychody za ostatni kwartał, które nie spełniły oczekiwań, co spowodowało znaczny spadek jej ceny akcji o 14,1%. Podobnie, Apple odnotowuje spadek o 2,4%, pomimo swojej dobrej kondycji w ciągu roku, po zaprezentowaniu najnowszych modeli telefonów i innych urządzeń.

  Kolejnym istotnym wydarzeniem na rynku jest proces antymonopolowy, któremu obecnie poddawany jest Alphabet, firma-matka Google. Firma jest oskarżona o nadużywanie swojej dominującej pozycji jako wyszukiwarka, co dodatkowo powoduje niepewność w sektorze technologicznym.

  Z drugiej strony, producenci ropy naftowej, takie jak Exxon Mobil i Occidental Petroleum, odnotowały zyski dzięki wzrostowi cen ropy naftowej. Od końca czerwca ceny ropy naftowej nieustannie rosną, a amerykańska ropa osiągnęła cenę 88,94 USD za baryłkę, a ropa Brent 92,06 USD za baryłkę.

  Podwyżki stóp procentowych przez Federalną Rezerwę również przyczyniły się do zmienności na rynku. Pozytywne raporty na temat gospodarki złagodziły obawy o recesję, ale także nasiliły presję inflacyjną. Według przeprowadzonego przez Bank of America sondażu, profesjonalni menedżerowie funduszy stają się coraz mniej pesymistyczni wobec rynku akcji i zwiększają swoje inwestycje w akcje.

  Nadchodzące raporty dotyczące cen konsumenckich, inflacji na poziomie hurtowym oraz sprzedaży w amerykańskich sklepach będą miały istotny wpływ na proces podejmowania decyzji przez Federalną Rezerwę. Oczekiwania dotyczące przyszłych obniżek stóp procentowych spadły wśród traderów, a rynek wierzy, że następne posiedzenie Fedu nie przyniesie zmian w poziomie stóp procentowych. Jednak silniejsze niż oczekiwano raporty w tym tygodniu mogą potencjalnie zmienić kierunek przyszłych podwyżek stóp procentowych.

  Na rynku obligacji rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 4,27%, podczas gdy rentowność dwuletnich obligacji skarbowych wynosi 5,01%. Na arenie międzynarodowej rynki akcji w Japonii i Europie wykazują mieszane wyniki, co dodatkowo zwiększa niepewność w globalnej gospodarce.

  Podsumowując, amerykański rynek akcji obecnie znajduje się w okresie niepewności, gdy inwestorzy z niecierpliwością oczekują raportów gospodarczych i śledzą potencjalne implikacje dla stóp procentowych i inflacji. Wyniki poszczególnych firm, trwające procesy antymonopolowe i wzrost cen ropy naftowej przyczyniają się do ostrożności inwestorów. W miarę jak rynek z niecierpliwością oczekuje publikacji nadchodzących raportów, pozostaje zobaczyć, jak te czynniki ostatecznie ukształtują przyszłe kierunki rynku akcji.