• wt.. gru 5th, 2023

  Ukrainian Forces Retake Control of Boika Towers in the Black Sea

  Ukrainian Forces Retake Control of Boika Towers in the Black Sea

  Ukraińskie siły odbijają kontrolę nad wieżami Boika na Morzu Czarnym

  Ukraińskie służby inteligencji poinformowały o ponownym przejęciu grupy istotnych platform wiertniczych na Morzu Czarnym na północno-zachodnim obszarze, niedaleko zajętego Krymu. Według doniesień, platformy, znane jako Wieże Boika, są teraz ponownie pod kontrolą Ukrainy. Od 2015 roku platformy te były w rękach Rosji po aneksji Krymu. Operację odbicia platform przeprowadziło Główne Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Akcja nie tylko zakończyła się odzyskaniem wież, ale także przyniosła zapasy rakiet wystrzeliwanych z helikopterów oraz system radarowy Neva, który służy do śledzenia ruchów morskich w tym obszarze.

  Strategiczne położenie platform między Krymem a Wyspą Wężową było wykorzystywane przez Rosję w celach wojskowych, m.in. jako lądowiska dla helikopterów oraz do monitorowania aktywności morskiej u zachodnich wybrzeży Ukrainy. W związku z trwającym blokadą ukraińskich linii żeglugowych, Rosja musi być czujna na potencjalne zagrożenia ze strony ukraińskiego wybrzeża. Nagrania opublikowane przez ukraińską służbę wywiadowczą pokazują siły specjalne zbliżające się do platform na małych, szybkich łodziach i wspinające się na nie bez widocznego oporu.

  Odbicie Wież Boika ma duże znaczenie w kontekście stosunkowo niewielkiej floty Ukrainy. Istnieją również niepotwierdzone doniesienia, że Rosja użyła wielozadaniowych myśliwców Su-30SM Flanker w celu powstrzymania ukraińskich łodzi komandosów, jednak bez powodzenia. Ta operacja podkreśla kluczową rolę Morza Czarnego w trwającym konflikcie, w którym obie strony wykorzystują siły specjalne, okręty wojenne i samoloty.

  Platformy Boika, pierwotnie znane jako platformy wiertnicze Chornomorneftegaz, zostały zakupione przez Ukrainę w latach 2011-2012. Platformy zostały nazwane imieniem byłego ministra energii, Jurija Boika. Te platformy były już wcześniej celem ataków, z czego jedna została uszkodzona w czerwcu ubiegłego roku. Wody wokół Krymu i obszarze Morza Czarnego stały się gorącym punktem konfliktu, w którym wykorzystywane są różne środki militarne, w tym drony z ładunkami wybuchowymi.

  Często zadawane pytania (FAQ):

  1. Kto odbił kontrolę nad Wieżami Boika na Morzu Czarnym?

  Ukraińskie służby inteligencji poinformowały o ponownym przejęciu grupy platform wiertniczych, znanych jako Wieże Boika, na Morzu Czarnym.

  2. Jakie są strategiczne znaczenie platform Boika?

  Platformy Boika mają strategiczne położenie między Krymem a Wyspą Wężową i były wykorzystywane przez Rosję w celach wojskowych, m.in. jako lądowiska helikopterów oraz do monitorowania aktywności morskiej u zachodnich wybrzeży Ukrainy.

  3. Kto przeprowadził akcję odbicia Wież Boika?

  Operację odbicia platform przeprowadziło Główne Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

  4. Jakie materiały zostały znalezione podczas akcji?

  Podczas akcji odbicia Wież Boika, oprócz samego przejęcia wież, ukraińska armia znalazła zapasy rakiet wystrzeliwanych z helikopterów oraz system radarowy Neva służący do śledzenia ruchów morskich w tym obszarze.