• niedz.. paź 1st, 2023

  Ukraiński producent samolotów towarowych Antonov inwestuje w drony

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  Ukraiński producent samolotów towarowych Antonov inwestuje w drony

  Ukraiński producent samolotów towarowych, Antonov, wkracza w branżę dronów, starając się zdywersyfikować swoją działalność w odpowiedzi na inwazję Rosji. Informacje na ten temat zostały ujawnione podczas prezentacji, której dokonała grupa obronna kraju – Ukroboronprom, mająca na celu uczynienie Ukrainy globalnym centrum dronów. Prezentacja miała miejsce w czerwcu w Waszyngtonie.

  Otwarciem nowego centrum dronów Antonova ma na celu zwiększenie możliwości produkcyjnych systemów bezzałogowych oraz zapewnienie wsparcia producentom prywatnych dronów. Chociaż Antonov nie skomentował centrum ani planów rozwoju w sektorze dronów, uważa się, że ta strategiczna decyzja jest odpowiedzią na szkody wyrządzone Antonovowi i innym sowieckim firmom lotniczym przez ataki Rosji.

  Antonov wcześniej projektował i budował drony, takie jak model Horlytsia, obok głównego skupienia na samolotach towarowych. Jednak zniszczenie An-225 Mriya, największego samolotu towarowego na świecie, na początku wojny było symbolicznym ciosem dla firmy. Choć produkcja samolotów towarowych będzie kontynuowana, otwarcie nowego centrum dronów pozwoli Antonovowi lepiej obsługiwać potrzeby wojenne Ukrainy i zapewniać dodatkową pracę dla inżynierów.

  Od początku 2022 roku inwestycje w sektor dronów na Ukrainie wzrosły, a kraj ten staje się kluczowym graczem w tej branży. Wykorzystanie dronów produkowanych i zmodyfikowanych na Ukrainie już odegrało znaczącą rolę w trwającej wojnie. Mając na celu rozbudowę zdolności dronów, Ukraina zamierza wykorzystać tę technologię do przeciwdziałania agresji ze strony Rosji i odzyskania statusu globalnej potęgi lotniczej.