• czw.. wrz 28th, 2023

  Ukraina odzyskała wieś Urożajne na wschodzie kraju

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  Ukraina odzyskała wieś Urożajne na wschodzie kraju

  Ukraina ogłosiła w środę, że skutecznie odbiła wieś Urożajne na wschodzie kraju jako część trwającej kontrofensywy przeciwko Rosji. Zastępca Ministra Obrony Hanna Maliar potwierdziła tę wiadomość, informując, że siły ukraińskie wzmocniły swoją pozycję w tym obszarze i kontynuują ofensywę.

  W odpowiedzi na to Moskwa poinformowała, że zestrzeliła trzy ukraińskie drony w regionie Kaługi. Był to już piąty atak na ten region w tym miesiącu. Atak miał miejsce około godziny 5:00 czasu lokalnego i skierowany był przeciwko obiektom w regionie Kaługa. Rosyjskie systemy obrony powietrznej szybko wykryły i zniszczyły wszystkie trzy drony. Według gubernatora Kaługi nie było ofiar ani uszkodzeń infrastruktury.

  Dodatkowo, rosyjskie drony zaatakowały jeden z portów Ukrainy na rzece Dunaj, jak twierdzi Ołeh Kiper, gubernator rejonu Odesa. Atak ten miał miejsce na południu kraju i był wymierzony w port oraz infrastrukturę zbożową. Konkretny port nie został ujawniony, ale ukraińskie siły powietrzne zgłosiły falę rosyjskich dronów wojskowych zmierzających w stronę portu nad Dunajem w okolicach granicy rumuńskiej. Mieszkańcy rejonu Izmaił zostali poinstruowani, aby szukali schronienia.

  Porty na Dunaju są kluczowe dla ukraińskich rezerw zbożowych i eksportu. Przed tym, jak Rosja zakłóciła porozumienie poparte przez ONZ w sprawie bezpiecznego przepływu eksportu, stanowiły one około jednej czwartej eksportu zboża z kraju. Atak na port w Izmaił w sierpniu spowodował wzrost światowych cen żywności.

  Ponadto, prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził w wtorek ukraińskich żołnierzy i dowódców wojskowych w rejonie Zaporoże. Wyraził swoje wsparcie dla żołnierzy zaangażowanych w kontrofensywę przeciwko rosyjskim siłom. Zełenski omówił potrzeby żołnierzy z dowódcami wojskowymi i stwierdził, że szczegóły zostaną omówione na spotkaniu sztabowym.