• pt.. wrz 22nd, 2023

  Ukraina poszerza równowagę militarną w Morzu Czarnym za pomocą dronów morskich

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 19, 2023
  Ukraina poszerza równowagę militarną w Morzu Czarnym za pomocą dronów morskich

  Ukraina w ostatnich miesiącach wprowadziła nową taktykę zmieniającą równowagę militarną w Morzu Czarnym poprzez wykorzystanie morskich dronów. Te tanie i trudne do obrony przeciwko domowym dronom umożliwiły Ukrainie otwarcie nowego frontu wojennego. Wykorzystano je do atakowania strategicznych celów wojskowych oraz symboli rosyjskiej dominacji w regionie.
  Są to między innymi siedziba rosyjskiej floty na anektowanym Krymie oraz most łączący półwysep z Rosją. Chociaż Ukraina twierdzi, że drony zostały opracowane na własny użytek, szczegóły programu są trzymane w tajemnicy. Ataki te nasiliły się w odpowiedzi na rosyjskie ataki rakietowe i dronowe na ukraińskie porty oraz groźby ataku na statki cywilne zmierzające do Ukrainy.
  W odpowiedzi ukraińskie drony morskie zademonstrowały swoją zdolność do atakowania na przestrzeni Morza Czarnego, trafiając rosyjski okręt desantowy w mieście Noworosyjsk oraz tankowiec przewożący paliwo lotnicze dla rosyjskich sił zbrojnych. Moskwa twierdzi również, że ukraiński dron trafił rosyjski statek rozpoznawczy na Morzu Czarnym.
  Analitycy wojskowi przewidują, że te powierzchniowe drony mogą zmienić oblicze tej wojny, zmuszając Rosję do wydzielenia większych zasobów na ochronę portów, okrętów wojennych i statków towarowych. Dotyczyć to będzie statków używanych do transportu broni, paliwa i innych zaopatrzenia dla rosyjskiej armii. Oczekuje się również, że ataki te zwiększą koszty przewozu i ubezpieczenia dla statków zmierzających do portów Morza Czarnego w Rosji.
  Te ataki dronów, wraz z niedawnymi atakami dronów powietrznych na Moskwę, ilustrują zdolność Ukrainy do atakowania poza regionem działań wojennych na terytorium Ukrainy. Ataki te przekazują wiadomość, że nic nie jest bezpieczne w tej części regionu.