• wt.. gru 5th, 2023

  Apel pierwszej damy Ukrainy o repatriacje ukraińskich dzieci

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 22, 2023
  Apel pierwszej damy Ukrainy o repatriacje ukraińskich dzieci

  Pierwsza dama Ukrainy, Olena Zelenska, zaapelowała do światowych liderów podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o pomoc w repatriacji ukraińskich dzieci, które zostały siłą zabrane do Rosji. Wyraziła zaniepokojenie, że te dzieci są poddawane indoktrynacji i pozbawiane swojej narodowej tożsamości. Według Zelenskiej, ponad 19 000 ukraińskich dzieci zostało przymusowo przeniesionych lub deportowanych do Rosji lub obszarów okupowanych. Dotychczas tylko 386 dzieci wróciło. Podkreśliła, że porwane dzieci są informowane, że nie są już Ukraińcami, tylko Rosjanami.

  W odpowiedzi na apel Zelenskiej, międzynarodowi liderzy powinni podjąć działania w celu rozwiązania tego problemu i pracować nad bezpiecznym powrotem tych dzieci do ich rodzin i ojczyzny. Należy podjąć wysiłki w celu zapewnienia ich dobrobytu i ochrony ich narodowej tożsamości.

  W innych wiadomościach, rosyjskie systemy obrony powietrznej rzekomo zniszczyły drony wystrzelone z Ukrainy nad regionami Biełgorod i Orzeł. Ministerstwo obrony Rosji twierdziło, że dwa drony zostały zniszczone nad regionem Orzeł, a jeden nad regionem Biełgorod. Jednak lokalni urzędnicy zaprzeczyli jakimkolwiek zniszczeniom lub ofiarom. Niezależna weryfikacja jeszcze nie została przeprowadzona.