• pt.. wrz 22nd, 2023

  Rosja zestrzeliła 20 dronów nad Krymem, Litwa naciska na Niemcy w sprawie wzmocnienia swoich granic wschodnich

  Rosja zestrzeliła 20 dronów nad Krymem, Litwa naciska na Niemcy w sprawie wzmocnienia swoich granic wschodnich

  Według doniesień, Rosja zestrzeliła 20 dronów nad Krymem w związku z trwającymi napięciami na Ukrainie. W odpowiedzi na to Litwa zaapelowała do rządu niemieckiego o przyspieszenie obiecanej rozmieszczenia 4 000 żołnierzy Bundeswehry na wschodniej granicy NATO.

  Litewski wiceminister spraw zagranicznych, Jonas Survila, podkreślił potrzebę ambitnego i szybkiego harmonogramu pełnego rozmieszczenia niemieckich wojsk. Survila dodał, że Wilno jest gotowe ponieść znaczne inwestycje w niezbędnej infrastrukturze potrzebnej do zakwaterowania żołnierzy.

  Survila porównał obecną sytuację do okresu zimnej wojny, stwierdzając, że Litwa czuje się otoczona przez agresywnych sąsiadów zarówno ze Zachodu, jak i z Wschodu. Poprosił również Niemcy o wniesienie wkładu w bezpieczeństwo poprzez trwałe rozmieszczenie gotowej do walki niemieckiej brygady w Litwie, zarówno symbolicznie, jak i praktycznie.

  Niemiecki minister obrony, Boris Pistorius, wcześniej ogłosił stałe przeniesienie 4 000 żołnierzy Bundeswehry do Litwy. Jednak ten krok jest uzależniony od posiadania odpowiedniej infrastruktury na ziemi i zgody na plany NATO.

  Napięcia na Ukrainie nadal narastają, gdy Rosja zestrzeliwuje drony, a Litwa namawia Niemcy do przyspieszenia rozmieszczenia wojsk na wschodniej granicy.