• pt.. wrz 22nd, 2023

  3D Drukarki przemysłowe dla Ukrainy od USA

  3D Drukarki przemysłowe dla Ukrainy od USA

  Ukraina niedawno otrzymała od Stanów Zjednoczonych drukarki 3D na poziomie przemysłowym, specjalnie zaprojektowane do drukowania części zamiennych dla sprzętu wojskowego. Według Billa LaPlante’a, Podsekretarza Obrony ds. Przywozu i Utrzymania pracy w Pentagonie, te drukarki są w stanie drukować części w przyspieszonym tempie, otwierając nowe możliwości dla ukraińskiego wojska.

  Te drukarki, o rozmiarze ciężarówki, zostały skutecznie przeszkolone przez ukraińską kadrę. LaPlante podkreślił znaczenie tej dostawy, stwierdzając, że „zmienia ona zasady gry”, umożliwiając produkcję części, które w innym przypadku byłoby niemożliwe do wyprodukowania.

  Co ciekawe, ukraińskie wojsko już rozpoczęło samodzielne drukowanie części zamiennych 3D, gdy rozpoczęła się inwazja rosyjska. Chociaż nie posiadali wymaganych zezwoleń, sojusznicze kraje wkroczyły, aby udzielić pomocy. Według LaPlante’a nagła sytuacja uzasadniła uchylenie praw własności intelektualnej. Jednak niezbędne ustalenia zostały już dokonane, a Ukraina otrzymała pakiety technicznych danych wymaganych do autoryzowanej produkcji.

  Wprowadzenie tych drukarek 3D stanowi istotną przewagę dla ukraińskiego wojska, zwiększając ich zdolność do szybkiego produkcji części zamiennych dla sprzętu wojskowego. To szczególnie istotne w czasach konfliktu i może znacznie przyczynić się do utrzymania ich zdolności militarnych.