• pt.. wrz 22nd, 2023

  Ukraina udaremnia próbę zamachu na prezydenta Zelenskiego

  Ukraina udaremnia próbę zamachu na prezydenta Zelenskiego

  Ukraińskie wysiłki w zwalczaniu korupcji doprowadziły do skutecznego udaremnienia spisku mającego na celu zamordowanie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Agencje egzekwujące prawo w kraju odkryły przypadki korupcji podczas kontroli rekrutacyjnych centrów terytorialnych. Te przypadki zostały postrzegane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i podważały zaufanie do instytucji państwowych. W odpowiedzi Rada Bezpieczeństwa Ukrainy zaleciła, by wybór zastępców w armii dokonywał się na podstawie doświadczenia bojowego oraz przeprowadzania weryfikacji przez służby wywiadowcze.

  W innym zdarzeniu Rosja przeprowadziła atak rakietowy na region Iwano-Frankiwsk na Ukrainie, w wyniku którego śmierć poniosło ośmioletnie dziecko. Atak był wymierzony w lotnisko wojskowe, jednak jedna z rakiet uderzyła w obszar mieszkalny, powodując uszkodzenia infrastruktury cywilnej. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zdołała zestrzelić jedną z czterech nadgłośnych rakiet w pobliżu Kijowa, podczas gdy pozostałe spadły blisko lotniska.

  Atak miał na celu zniszczenie ukraińskich pilotów, którzy planowali otrzymać szkolenie w zakresie obsługi samolotów myśliwskich F-16. Celem było uniemożliwienie Ukrainie pozyskania nowego sprzętu z Zachodu. Fragmenty rakiet spadły również na szpital dziecięcy oraz kompleks domów wiejskich w Kijowie, jednak nie odnotowano ofiar śmiertelnych.

  Ukraina ogłosiła ogólnokrajowe alarmowanie przed atakiem, a kilka rosyjskich samolotów bojowych przenoszących dalekosiężne rakiety zostało zaobserwowanych podczas startu z baz lotniczych w Rosji. Zachód dostarczył Ukrainie zaawansowane systemy obrony powietrznej, aby bronić się przed rosyjskimi rakietami i atakami dronów. Mimo że te systemy obronne okazały się skuteczne w niektórych obszarach, inne części Ukrainy pozostają nadal podatne na ataki.

  Rosja ma historię atakowania obszarów cywilnych w trakcie konfliktu, choć zaprzecza celowemu takiego działania. Ostatni atak rakietowy podkreśla trwające napięcia między Ukrainą a Rosją, gdy Ukraina dąży do przystąpienia do instytucji zachodnich, takich jak Unia Europejska.