• pt.. wrz 22nd, 2023

  Produkcja ropy naftowej w USA osiągnęła nowy trzyletni rekord

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 19, 2023
  Produkcja ropy naftowej w USA osiągnęła nowy trzyletni rekord

  Produkcja ropy naftowej w USA osiągnęła nowy trzyletni rekord, z prognozowanymi 12,7 milionami baryłek na dobę w tygodniu do 11 sierpnia – wynika z raportu cotygodniowego o stanie paliw ropopochodnych, opracowanego przez Energy Information Administration (EIA). Jest to wzrost w porównaniu z szacunkami z poprzedniego tygodnia, które wynosiły 12,6 milionów baryłek. Przed tymi dwoma tygodniami EIA nie prognozowało tak wysokich liczb od marca 2020 roku, przed wybuchem pandemii koronawirusa.

  Zapas ropy surowej zmniejszył się o 5,96 miliona baryłek w czasie zakończonym 11 sierpnia, po zwiększeniu o 5,851 miliona baryłek w poprzednim tygodniu. Analitycy przewidywali mniejszy spadek, wynoszący jedynie 2,32 miliona baryłek w zeszłym tygodniu. Raportowanie EIA na temat zapasów ropy surowej było niestabilne w ostatnich tygodniach ze względu na zmienność globalnych magazynów. Wśród nich należy wymienić rekordową redukcję o 17,049 miliona baryłek, która miała miejsce dwa tygodnie temu w wyniku dalszego ograniczenia eksportu przez Arabię Saudyjską o milion baryłek na dobę, podczas gdy popyt chiński zwalniał.

  Analiza raportu tygodniowego sugeruje, że spadek zapasów ropy w zeszłym tygodniu może być wynikiem wzrostu amerykańskiego eksportu ropy, który wzrósł z 2,36 miliona baryłek do 4,599 miliona baryłek.

  Jeśli chodzi o zapasy benzyny, nastąpił spadek o 0,261 miliona baryłek po spadku o 2,661 miliona baryłek w poprzednim tygodniu. Analitycy przewidywali spadek sięgający aż 1,26 miliona baryłek w zeszłym tygodniu. Niemniej jednak, popyt na paliwo samochodowe – benzynę – był słaby tego lata, a spadki często były mniejsze od prognoz analityków, a czasami zamiast spadków występowały wzrosty.

  Z drugiej strony, odnotowano niespodziewany wzrost zapasów destylatów o 0,296 miliona baryłek, pomimo prognozowanego spadku o 0,473 miliona baryłek i zmniejszenia zapasów o 1,706 miliona baryłek w poprzednim tygodniu. Destylaty są podstawą do produkcji oleju opałowego, oleju napędowego do transportu oraz paliwa dla samolotów.

  Podsumowując, produkcja ropy naftowej w USA osiągnęła nowy rekord, natomiast poziom zapasów ropy wciąż się zmienia, a popyt na benzynę pozostaje niski.