• czw.. wrz 28th, 2023

  Ekonomiczne kwestie dominują trójkątny szczyt USA, Japonii i Korei Południowej

  Ekonomiczne kwestie dominują trójkątny szczyt USA, Japonii i Korei Południowej

  Wkrótce po tym, jak prezydent Biden w zeszłym roku podpisał swój flagowy projekt ustawy klimatycznej, dyplomaci z Korei Południowej i Japonii wsiadli na samoloty do Stanów Zjednoczonych, aby wyrazić swoje obawy. Oficjele ostrzegali, że ograniczenie ulg podatkowych dla samochodów elektrycznych tylko do tych, które są montowane w Ameryce Północnej, szkodzi kluczowym sojusznikom w wysiłkach USA mających na celu odsunięcie Chin na bok i wzmocnienie sektora produkcji w USA.

  Gdy zbliża się trójkątny szczyt w Camp David, kwestie ekonomiczne wyłaniają się jako istotny obszar koncentracji dla prezydenta Bidena. Chociaż bezpieczeństwo narodowe prawdopodobnie dominuje na agendzie, Biden stoi przed wyzwaniem przekonania prezydenta Korei Południowej – Yoon Suk Yeol oraz premiera Japonii – Fumio Kishida, że jego polityka gospodarcza, która ma na celu przeciwdziałanie wpływom Chin i wsparcie jego kampanii wyborczej w 2024 roku, jest w wspólnym interesie Seulu i Tokio.

  Szereg polityk USA wprowadzonych rok temu, w tym ulgi podatkowe dla samochodów elektrycznych zbudowanych w Ameryce, kontrole eksportu ukierunkowane na Chiny i subsydia dla amerykańskich zakładów produkujących półprzewodniki, stały się krytycznymi punktami napięcia w relacjach trójstronnych. Japonia i Korea Południowa stały się kluczowymi partnerami w staraniach Bidena mających na celu przeciwdziałanie ambicjom Chin w kluczowych technologiach, ale również doświadczyły negatywnych konsekwencji eskalacji amerykańsko-chińskiego konfliktu gospodarczego.

  Eksperci nie spodziewają się znaczących ogłoszeń dotyczących kwestii ekonomicznych podczas szczytu. Jednak jednym z celów wyznaczonych przez urzędników administracji jest opracowanie systemu koordynacji „wczesnego ostrzegania” dla łańcuchów dostaw w celu dzielenia się informacjami o zakłóceniach i zapobiegania brakom. Szczyt stanowi również okazję do świętowania ostatniego rozluźnienia stosunków między Japonią a Koreą Południową po latach wzajemnych nieporozumień.

  Dążenie Bidena do polityki „Made in America” wywołało tarcia na froncie ekonomicznym, ponieważ globalni sojusznicy wyrazili obawy dotyczące wpływu na swoje gospodarki. Choć administracja Bidena wprowadziła regulacje mające na celu rozwiązanie tych obaw, niektóre sojuszników wciąż mają zastrzeżenia.

  Administracja Bidena podjęła pewne wysiłki, aby rozwiązać problemy zgłoszone przez Koreę Południową i Japonię. Dokonano regulacyjnych dostosowań oraz podpisano ograniczoną umowę handlową z Japonią, która ma otworzyć więcej ulg podatkowych dla producentów samochodów. Departament Skarbu wyjaśnił również, że samochody elektryczne montowane poza Ameryką Północną mogą wciąż zakwalifikować się do ulg podatkowych, jeśli są wynajmowane.

  Oprócz rozwiązywania napięć związanych z ulgami podatkowymi, administracja Bidena ma nadzieję przekonać Japonię i Koreę Południową do poparcia jej planów zabezpieczania łańcuchów dostaw dla kluczowych technologii i przeciwdziałania wpływom Chin w branży półprzewodników.

  Podsumowując, choć bezpieczeństwo ekonomiczne staje się coraz bardziej powiązane z bezpieczeństwem narodowym, prezydent Biden staje przed wyzwaniem zrównoważenia swojej polityki gospodarczej, rozwiązywania obaw sojuszników i zdobywania poparcia dla swojej szerszej agendy podczas trójstronnego szczytu.