• pt.. wrz 22nd, 2023

  Spadek giełdy w Toronto z powodu obaw o gospodarkę Chin

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  Spadek giełdy w Toronto z powodu obaw o gospodarkę Chin

  W poniedziałek spadły akcje na giełdzie w Toronto, głównie z powodu spadków w sektorach surowcowym i energetycznym. Ten spadek był wynikiem obniżających się cen surowców, co wywołało obawy dotyczące osłabienia chińskiego ożywienia gospodarczego oraz zadłużonego rynku nieruchomości, co ostatecznie wpłynęło na perspektywy popytu w Chinach.

  O godzinie 10:07 czasu wschodniego (14:07 GMT) kompozytowy indeks S&P/TSX giełdy w Toronto spadł o 128,79 punktów, czyli 0,63%, osiągając poziom 20 278,78. Ten spadek zakończył trzydniową serię wzrostów indeksu.

  Obawy inwestorów dotyczące perspektyw popytu w Chinach pogłębiły się po tym, jak Country Garden, największy prywatny deweloper nieruchomości w kraju, postanowił opóźnić spłatę prywatnego obligacji na rynku krajowym po raz pierwszy. Ta decyzja została podjęta w czasie zawieszenia obrotów w 11 obligacjach na rynku krajowym. Takie działania zadają kolejny cios próbom ożywienia zaufania inwestorów do chińskiej gospodarki, drugiej co do wielkości na świecie i największego konsumenta ropy naftowej i metali.

  Największe straty odnotował sektor materiałów, który obejmuje firmy górnicze i producentów nawozów, spadając o 1,7%. Zarówno metale bazowe, jak i szlachetne, zanotowały spadek cen z powodu kłopotów rynku nieruchomości w Chinach i zwiększonej wartości dolara. Podobnie sektor energetyczny spadł o 0,9%, gdy ceny ropy spadły o ponad 1% z powodu obaw związanych z osłabieniem chińskiego ożywienia gospodarczego.

  Uczestnicy rynku będą teraz zwracać szczególną uwagę na nadchodzące dane dotyczące inflacji w Kanadzie, które dostarczą informacji na temat kursu polityki monetarnej Banku Kanady. „Wszyscy jakoś przyjęli, że inflacja spadnie. Wydaje się, że Bank Kanady obecnie się wstrzymuje” – zauważył Greg Taylor, dyrektor inwestycyjny w Purpose Investments.

  Później w ciągu dnia spodziewa się, że firma energetyczna Suncor Energy przedstawi wyniki kwartalne, które również wpłyną na nastroje na rynku.