• czw.. wrz 28th, 2023

  Tysiace ludzi demonstruje w Nigerze w poparcie dla zamachu stanu wojskowego

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 19, 2023
  Tysiace ludzi demonstruje w Nigerze w poparcie dla zamachu stanu wojskowego

  Kilka tysięcy osób zebrało się w stolicy Nigru, Niamey, aby wyrazić poparcie dla zamachu stanu wojskowego, który miał miejsce w zeszłym miesiącu. Lider zamachu ostrzegł przed ingerencją z zewnątrz i zaproponował trzyletnią przejściową władzę. Demonstranci skandowali hasła przeciwko Francji, dawnej kolonialnej potędze, oraz regionalnemu blokowi zachodnioafrykańskiemu ECOWAS, który rozważa potencjalną operację wojskową w celu przywrócenia obalonego prezydenta Mohameda Bazouma.

  Mimo oficjalnego zakazu demonstracji, zwolenników zamachu stanu wolno się gromadzić. Demonstranci machali plakatami sprzeciwiającymi się interwencji wojskowej i sankcjom nałożonym przez ECOWAS. Wojskowy przywódca, generał Abdourahmane Tchiani, podkreślił w przemówieniu telewizyjnym, że nie pragnie „skonfiskować” władzy i że przekazanie rządów cywilnym nie przekroczy trzech lat.

  Zgodnie z analizą Ibrahima Yahaya Ibrahima, ogłoszenie trzyletniego okresu przejściowego oznacza, że decyzja należy teraz do ECOWAS. Jeśli ECOWAS będzie nalegać na powrót do rządów cywilnych i przywrócenie prezydenta Bazouma, istnieje prawdopodobieństwo interwencji wojskowej. Nowi przywódcy Nigru oskarżyli Francję o wpływanie na stanowisko ECOWAS w sprawie zamachu stanu.

  Mimo groźby interwencji wojskowej, ECOWAS wysłało delegację dyplomatyczną do Niamey, na czele z byłym liderem Nigerii, Abdulsalami Abubakarem. Delegacja spotkała się z Bazoumem, który nadal przebywa w areszcie. Tchiani, w swoim przemówieniu, oskarżył ECOWAS o przygotowywanie ataku na Niger we współpracy z obcą armią, nie podając nazwy kraju.

  Przywódcy ECOWAS argumentują, że muszą działać w celu przywrócenia demokracji w Nigrze, czyniąc go czwartym krajem w Afryce Zachodniej, który doświadczył zamachu stanu od 2020 roku. Blok zgodził się aktywować siłę gotową do natychmiastowego wdrożenia w przypadku sytuacji kryzysowej.

  Ogólnie sytuacja w Nigrze pozostaje napięta, trwają negocjacje i istnieje możliwość interwencji wojskowej. Demonstracje poparcia dla zamachu stanu podkreślają podziały w kraju i opór wobec interwencji z zewnątrz.

  Definicje:
  – ECOWAS: Gospodarcze Wspólnoty Państw Afryki Zachodniej, regionalny blok składający się z 15 państw członkowskich.
  – Państwo Sahelu: odnosi się do Nigru, kraju położonego w regionie Sahelu w Afryce.
  – Plakaty: znaki lub plakaty trzymane podczas demonstracji w celu przekazania wiadomości.
  – Zamach stanu: obalenie rządu, często pod przewodnictwem wojska.
  – Siła gotowa do natychmiastowego wdrożenia: siła wojskowa gotowa do natychmiastowego wysłania w sytuacjach awaryjnych.
  – Delegacja dyplomatyczna: grupa dyplomatów wysłanych w celu prowadzenia dyplomacji lub negocjacji w imieniu kraju lub organizacji.