• czw.. wrz 21st, 2023

  Wzrost obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Zatoce Perskiej w odpowiedzi na irańskie przejęcia tankowców

  Wzrost obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Zatoce Perskiej w odpowiedzi na irańskie przejęcia tankowców

  Stany Zjednoczone zwiększają swoją obecność wojskową w Zatoce Perskiej, ponieważ irańskie przejęcia tankowców stanowią zagrożenie dla międzynarodowego żeglugi. Taki krok nastąpił po żądaniach państw arabskich Zatoki Perskiej, które oskarżyły USA o wycofanie się z regionu.

  Jak dotąd, 3000 dodatkowych personelu amerykańskiego przeszło przez Morze Czerwone na okrętach desantowych, a siły morskie pod dowództwem USA ostrzegają statki, aby trzymały się z daleka od irańskich wód. Wzmacniana obecność wojskowa jest reakcją na serię różnych przejęć statków oraz prób przejęcia w i wokół Cieśniny Hormuz, ważnego szlaku wodnego, przez który przebiega jedna piąta światowych dostaw ropy naftowej.

  Rzecznik marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, Tim Hawkins, stwierdził, że istnieje „wzmożone zagrożenie” przejęć przez Iran w Cieśninie Hormuz i że ich celem jest zwiększenie obecności w tej części, aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność.

  W ciągu ostatnich dwóch lat Iran przejął lub próbował przejąć niemal 20 statków na terenie regionu. Najnowsze działania sił amerykańskich skutecznie zablokowały dwa irańskie zamachy na przejęcie tankowców handlowych na międzynarodowych wodach przy Omanie. W odpowiedzi na te incydenty, koalicja morska pod dowództwem Stanów Zjednoczonych radziła statkom handlowym pozostanie jak najdalej od irańskich wód.

  Wzmocnienie obecności wojskowej USA obejmuje rozmieszczenie ponad 30 000 żołnierzy na Bliskim Wschodzie, samolotów myśliwskich, samolotów A-10 Warthog oraz możliwość rozmieszczenia marines i personelu marynarki wojennej na komercyjnych tankowcach przepływających przez Zatokę w celu dodatkowej obrony.

  Zwiększona obecność USA jest postrzegana jako zmiana postawy i zapewnienie państwom arabskim Zatoki Perskiej, że USA pozostaje zobowiązane do zapewnienia bezpieczeństwa w tym regionie. Państwa Zatoki Perskiej, które silnie polegają na szlaku żeglugowym do transportu ropy naftowej na światowe rynki, domagały się silniejszych amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa.

  Mimo niedawnych wysiłków dyplomatycznych napięcia między USA a Iranem nadal trwają. USA niedawno osiągnęły porozumienie z irańskim przywództwem duchownym w sprawie uwolnienia pięciu amerykańskich więźniów w zamian za odblokowanie irańskich funduszy zamrożonych w Korei Południowej. Jednak próby przywrócenia porozumienia nuklearnego z 2015 roku utknęły w martwym punkcie.

  Wraz z kontynuacją przypadków przejęć statków, eksperci uważają, że skuteczne odstraszanie jest kluczowe i USA będzie musiało zmierzyć się z przekonaniem, że nie robi wystarczająco dużo, aby odstraszyć irańskie ataki na międzynarodową żeglugę.