• czw.. wrz 28th, 2023

    Zagraniczne inwestycje w Nigerii ożywiają gospodarkę Akwa Ibom

    ByPiotr Kruszczyński

    wrz 19, 2023
    Zagraniczne inwestycje w Nigerii ożywiają gospodarkę Akwa Ibom

    Polityka gospodarcza gubernatora Udoma Gabriela Emmanuela w stanie Akwa Ibom przyciąga uwagę i zasługuje na dalsze obserwacje z myślą o przyszłym kształtowaniu polityki gospodarczej. W odróżnieniu od konwencjonalnego podejścia polegającego na wycofywaniu rządu z posiadania i zarządzania przedsiębiorstwami, Emmanuel postanowił założyć spółki produkcyjne i przedsiębiorstwa państwowe (SOE). Jego doświadczenie w dziedzinie rachunkowości, zdobycze w zawodzie księgowego oraz sprawowane stanowiska w sektorze bankowym dodają unikalności jego polityce gospodarczej. Niemniej jednak, zrozumienie historycznego kontekstu uczestnictwa rządu w przedsiębiorstwach rzuca światło na tę odchylenie od normy.

    Przedsiębiorstwa państwowe w Nigerii powstały w wyniku polityki rządu mającej na celu zapewnienie miejsc pracy i świadczenie usług, gdy sektor prywatny dopiero się rozwijał po uzyskaniu niepodległości przez kraj w 1960 roku. Rząd zakładał SOE i zdobywał udziały w prywatnych przedsiębiorstwach, aby stymulować wzrost przemysłowy oraz chronić interesy narodowe. Jednak wyniki ekonomiczne i finansowe były niezadowalające, co doprowadziło do działań mających na celu prywatyzację.

    W celu ułatwienia prywatyzacji i komercjalizacji, rząd nigeryjski utworzył Bureau of Public Enterprises (BPE) oraz National Council on Privatization (NCP). BPE skutecznie zprivatyzowało lub skomercjalizowało ponad 234 przedsiębiorstwa i aktywa państwowe w różnych sektorach, osiągając imponujące wyniki pod własnością sektora prywatnego. Przykładem tego jest sektor ICT, który odnotował znaczący wzrost liczby użytkowników telefonów, użytkowników internetu oraz wkładu w PKB od czasu wprowadzenia polityki prywatyzacyjnej.

    Mimo dominującej tendencji prywatyzacyjnej, decyzja Emmanuela o utworzeniu SOE w Akwa Ibom może być usprawiedliwiona. Sektor produkcyjny ma potencjał do tworzenia większej liczby miejsc pracy w porównaniu do sektora usług, a wkład Nigerii w PKB produkcyjny i dochody z eksportu są relatywnie niskie. W obliczu niewielkiego udziału Afryki w globalnym łańcuchu wartości, konieczne są wysiłki mające na celu zwiększenie lokalnej zdolności produkcyjnej i integrację regionu ze światowym łańcuchem wartości.

    Jednym z godnych uwagi sukcesów, osiągniętych dzięki niekonwencjonalnemu podejściu gubernatora Udoma Emmanuel, jest utworzenie linii lotniczej Ibom Air, która odniosła znaczący sukces w porównaniu do likwidacji Nigeria Airways. To podejście daje nadzieję na pobudzenie wzrostu i rozwoju gospodarczego w stanie.