• czw.. wrz 28th, 2023

  Wpływ na klimat gazu ziemnego skroplonego (LNG) większy niż gazu naturalnego

  Wpływ na klimat gazu ziemnego skroplonego (LNG) większy niż gazu naturalnego

  Według przecieków dokumentów pochodzących od Międzynarodowego Związku Gazu, wpływ na klimat gazu ziemnego skroplonego (LNG) jest o około dwa razy większy niż zwykłego gazu naturalnego. Dokumenty te ujawniają próby zielonej operacji mycia gazu, jaką podejmuje przemysł gazowy, aby przekonać świat, że LNG to przyjazna dla środowiska alternatywa.

  Przemysł gazowy kiedyś sam siebie reklamował jako zieloną alternatywę dla węgla. Jednak, wraz z upadkiem spalania węgla i rosnącym naciskiem na odnawialne źródła energii, to twierdzenie ma małe znaczenie. Co więcej, przemysł gazowy ostatnio promował gaz z procesem wychwytywania dwutlenku węgla jako środek do produkcji wodoru dla przemysłu i ogrzewania domowego. Jednak rząd Wielkiej Brytanii wydaje się porzucić pomysł używania wodoru do ogrzewania domów ze względu na opozycję publiczną i niepowodzenie projektu pilotażowego w Cheshire.

  W Szkocji, instalacja gazowych kotłów w nowych budynkach będzie zabroniona po kwietniu przyszłego roku, jako część zobowiązania kraju do ogrzewania bezemisyjnego. Jednak powolne przyjęcie pomp ciepła do ogrzewania domowego w Wielkiej Brytanii spowoduje stratę 9 miliardów funtów na zagraniczny gaz w ciągu najbliższej dekady. Ten wolny postęp kontrastuje z krajami takimi jak Francja, gdzie wdrażanie pomp ciepła odbywa się dziesięć razy szybciej.

  Przecieki dokumentów z Międzynarodowego Związku Gazu ujawniają strategię promowania LNG jako zielonej opcji. Jednak wpływ na środowisko LNG jest znaczący. Proces zamiany gazu w ciekły, jego transport i następne ponowne zamienianie w gaz na miejscu docelowym wymaga znacznej ilości energii i przyczynia się do większego wpływu na klimat w porównaniu do zwykłego gazu naturalnego.

  Te wysiłki na rzecz operacji mycia LNG pochodzą od grupy lobbystycznej przemysłu, której członkami są główne koncerny paliw kopalnych, takie jak Shell i BP. Grupa ta ma na celu przeciwdziałanie zagrożeniu jakie stwarza debata na temat zmian klimatycznych dla przemysłu gazowego, wpływając na organizacje międzynarodowe, takie jak ONZ, G20, oraz utrzymując koneksje z grupami ekologicznymi, think tankami i organizacjami medialnymi.

  Mimo pilnej potrzeby podjęcia mocnych działań w celu redukcji emisji klimatycznych, wysiłki lobbystyczne i kampanie propagandowe przemysłu paliw kopalnych nadal osłabiają i opóźniają postęp. Ważne jest, aby rozpoznać prawdziwy wpływ na środowisko LNG i priorytetyzować alternatywy odnawialne, aby zaspokoić nasze potrzeby energetyczne w sposób zrównoważony.