• czw.. wrz 28th, 2023

  Rola firm technologicznych w obronie Ukrainy przeciwko Rosji

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  Rola firm technologicznych w obronie Ukrainy przeciwko Rosji

  Operacje morskie Ukrainy, które napotkały trudności z powodu braku wsparcia systemu Starlink Elona Muska, rzucają światło na skomplikowane relacje między Muskem, Rosją a Ukrainą. Ważne jest jednak zauważenie, że SpaceX, firma-matka Starlink, nie jest jedyną firmą technologiczną odgrywającą kluczową rolę w obronie Ukrainy przed rosyjską inwazją. Takie znane marki jak Amazon, Google, Microsoft i inne również odegrały istotną rolę w obronie Ukrainy.

  Udział firm technologicznych i ich pracowników w tej wojnie stawia pytania o status prywatnego sektora i obywateli w czasie wojny. Podmioty prywatne odgrywają istotne role w dziedzinach takich jak cyberbezpieczeństwo, telekomunikacja i odporność narodowa, ale nie mają absolutnego obowiązku działania. Te firmy zapewniają niezbędne zdolności w celu zapewnienia przetrwania narodowego Ukrainy, ponieważ takie jest ich wybór, a nie dlatego, że są zobowiązane do tego przez którykolwiek z państw zaangażowanych w konflikt.

  Na przykład wsparcie i usługi cloud computing Amazona były kluczowe przy ewakuacji danych rządowych Ukrainy przed inwazją. Firmy takie jak Microsoft i ESET odegrały kluczową rolę w cyberochronie sieci rządowych i cywilnych Ukrainy przed atakami ze strony Rosji. Google zapewnia wsparcie dla funkcji rządowych Ukrainy oraz ochronę stron internetowych rządu i ambasad na całym świecie. Te firmy, wraz z innymi podmiotami sektora prywatnego i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, oferują swoje usługi pro bono lub są finansowane przez zachodnie rządy wspierające Ukrainę.

  Różnica między Starlink a innymi firmami tkwi nie tylko w intensywności ich wsparcia, ale także w ich jednoznacznym wyborze poparcia dla Ukrainy. Decyzje Starlink są w dużej mierze kształtowane przez Elona Muska, a unikalna struktura własności oznacza, że osobiste decyzje mogą wpływać na losy jednostek uwikłanych w konflikt. Jednak wsparcie Starlink nie zawsze było konsekwentne, jak pokazują ograniczenia geofencingu w nowo wyzwolonych obszarach i ograniczenia co do celów ofensywnych.

  Ta sytuacja podkreśla ryzyko polegania na dobrej woli sektora prywatnego w czasach wojny. Istotne zdolności bojowe mogą zostać osłabione poprzez naruszenia warunków świadczenia usług. W przyszłych konfliktach lojalność firm prywatnych może stać się niejednoznaczna, ponieważ będą przemieszczać się między granicami i potencjalnie oferować usługi obu stronom. Ponadto, ich narażenie na straty komercyjne może wpływać na ich lojalność, jak pokazuje potencjalna utrata biznesu w przypadku poparcia „niewłaściwej” strony.

  Te implikacje dotyczą także obrony społeczeństw zachodnich. Firmy bezpieczeństwa sektora prywatnego odgrywają istotną rolę w zdolności obronnej cybersieci zachodnich i w bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej. Jednak przykład Ukrainy stawia pytania o to, gdzie leżą ich lojalności. Rządy muszą zagwarantować, że dla korporacji będzie to łatwa decyzja poparcia właściwej sprawy w przyszłych konfliktach.

  W sumie, zaangażowanie firm technologicznych w obronę Ukrainy przed Rosją podkreśla złożone zależności między sektorem prywatnym, geopolityką a przetrwaniem narodowym. Istotne jest, aby rozwiązać te problemy i zapewnić, że prywatne firmy podejmują właściwe wybory w celu wsparcia obrony wartości demokratycznych i narażonych narodów.