• czw.. wrz 28th, 2023

  Broń energetyczna o skierowanej energii staje się rzeczywistością na polu walki

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 20, 2023
  Broń energetyczna o skierowanej energii staje się rzeczywistością na polu walki

  Broń energetyczna o skierowanej energii, którą dotychczas można było spotkać jedynie w literaturze science fiction, jest na progu stania się rzeczywistością na prawdziwych polach bitew. Rządy, naukowcy oraz kontrahenci wojskowi inwestują miliardy dolarów w rozwój praktycznych broni, które wykorzystują skierowaną energię do zwalczania zagrożeń takich jak drony i pociski. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych na czele, przewiduje roczne przekazanie średnio 1 miliarda dolarów na rozwój broni energetycznej o skierowanej energii. Broń ta, w tym lasery wysokoenergetyczne i systemy mikrofal o wysokiej mocy, może być wykorzystywana do obrony powietrznej na krótkim dystansie, zwalczania systemów bezzałogowych oraz unieszkodliwiania rakiet, artylerii i moździerzy.
  Laser wysokoenergetyczny koncentruje wiązki energii, aby oślepić, przeciąć lub zadawać cieplne uszkodzenia celowi, podczas gdy systemy mikrofal o wysokiej mocy przytłaczają lub niszczą komponenty elektroniczne. Oba rodzaje broni mają jednak swoje ograniczenia. Systemy mikrofal o wysokiej mocy są bardzo skuteczne na krótkim dystansie, ale tracą swoją skuteczność na większą odległość. Laser wysokoenergetyczny może przenikać przez różne materiały, ale może być utrudniony przez warunki atmosferyczne.
  Siły Lądowe, Powietrzne, Marynarka Wojenna i Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych aktywnie testują i integrują systemy z bronią o skierowanej energii w swoje zdolności ofensywne i defensywne. Pentagion i Armia przyznały kontrakty firmom, aby zaprezentowały broń zdolną do zniszczenia atakujących dronów. Siły Powietrzne przetestowały Tactical High-power Operational Responder, który okazał się wyjątkowo skuteczny w unieszkodliwianiu celów.
  Chociaż broń energetyczna o skierowanej energii wciąż jest doskonalona i stawia przed sobą wyzwania logistyczne, ma ona potencjał do rewolucjonizowania nowoczesnej wojny. Te zaawansowane narzędzia mogą zapewnić bardziej precyzyjne namierzanie, zwiększoną skuteczność i zmniejszenie szkód dla obcych celów w porównaniu do tradycyjnych broni kinetycznych. Dalsze inwestycje i postępy technologiczne sprawiają, że broń o skierowanej energii wkrótce może stać się siłą zmieniającą oblicze pola walki.