• pt.. wrz 22nd, 2023

  Solid-State Batteries: The Future of Electric Vehicles?

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 19, 2023
  Solid-State Batteries: The Future of Electric Vehicles?

  Elektryczne samochody zyskują popularność na całym świecie ze względu na przyjazność dla środowiska i opłacalność. Jednak obecna technologia baterii stosowanych w tych pojazdach stwarza wyzwania pod względem bezpieczeństwa, gęstości energetycznej i czasu ładowania. Z drugiej strony, baterie stałoskalowe mają potencjał jako rozwiązanie tych ograniczeń.

  Baterie stałoskalowe to nowy rodzaj baterii, w których stosuje się elektrolit stały zamiast płynnego. Ta cecha sprawia, że są one inherentnie bezpieczniejsze i bardziej stabilne niż tradycyjne baterie litowo-jonowe. Ponadto, baterie stałoskalowe oferują wyższą gęstość energetyczną, co pozwala na przechowywanie większej ilości energii w mniejszym miejscu. Wykazują również szybsze czasy ładowania i dłuższą żywotność.

  Jednym z kluczowych zalet baterii stałoskalowych jest zwiększone bezpieczeństwo. Baterie litowo-jonowe mają reputację łatwopalności i podatności na wybuchy, zwłaszcza w wysokich temperaturach. Natomiast baterie stałoskalowe są nietopliwe, co czyni je znacznie bezpieczniejszym wyborem dla samochodów elektrycznych.

  Kolejną korzyścią jest większa gęstość energetyczna baterii stałoskalowych. Oznacza to większy zasięg jazdy dla samochodów elektrycznych wyposażonych w te baterie, co pozwala na pokonanie większych odległości na jednym ładowaniu. Ponadto, te baterie mają krótsze czasy ładowania w porównaniu do baterii litowo-jonowych, które mogą wymagać kilku godzin, aby całkowicie się naładować.

  Choć baterie stałoskalowe są wciąż na etapie rozwoju, wiele firm aktywnie pracuje nad wprowadzeniem ich na rynek. Toyota na przykład ogłosiła swoje plany dotyczące wprowadzenia samochodów elektrycznych wyposażonych w baterie stałoskalowe do 2025 roku. Inni wielcy producenci samochodów, tak jak BMW i Volkswagen, również inwestują w tę technologię.

  Podsumowując, baterie stałoskalowe mają potencjał do przeobrażenia branży samochodów elektrycznych. Oferują one bezpieczniejszą, bardziej wydajną i ekonomicznie opłacalną alternatywę dla tradycyjnych baterii litowo-jonowych. Ze względu na trwający rozwój technologiczny, bardzo prawdopodobne jest, że baterie stałoskalowe zasilą większą liczbę samochodów elektrycznych w niedalekiej przyszłości.