• niedz.. paź 1st, 2023

  Tajemnica ciemnej energii wciąż czeka na odkrycie

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  Tajemnica ciemnej energii wciąż czeka na odkrycie

  Mimo znacznych postępów w dziedzinie nauki, wciąż wiele pozostaje do zrozumienia o wszechświecie. Naukowcy wierzą, że ciemna energia, która stanowi około 70% wszechświata, istnieje wokół nas. Podobnie jak ciemna materia, która stanowi pozostałe 30%, ciemna energia jeszcze nie została odkryta.

  Koncepcja ciemnej energii pojawiła się w latach 90. XX wieku, gdy badacze zaczęli lepiej rozumieć pochodzenie wszechświata na podstawie teorii Wielkiego Wybuchu. Początkowo zaproponowana w latach 30., ta teoria sugerowała, że wszechświat zaczynał się jako skondensowany, nadgrzany punkt, który rozszerzał się i ochładzał. Naukowcy spodziewali się, że grawitacja w końcu spowolni to rozszerzanie; jednak badania prowadzone pod koniec wieku odkryły, że wszechświat nie tylko się rozszerzał, ale robił to w przyspieszonym tempie.

  Obserwacje konsekwentnie potwierdzały te wyniki, prowadząc naukowców do wniosku, że grawitacja przestała być dominującą siłą we wszechświecie. Zaczęli oni nazywać tę tajemniczą siłę „ciemną energią”. Ciemna energia działa jako przeciwna siła do grawitacji, odepchniając obiekty od siebie. Chociaż grawitacja dominuje na mniejszych skalach, takich jak w naszym Układzie Słonecznym czy galaktyce, ciemna energia staje się dominująca w przypadku bardzo odległych galaktyk.

  Aby zrozumieć koncepcję ciemnej energii, wyobraź sobie nadmuchany balon z nakreślonymi punktami. W miarę jak balon się nadmucha, punkty oddalają się od siebie. Przedstawia to wszechświat, którego galaktyki stopniowo oddalają się od siebie z powodu stopniowego „nadmuchiwania” spowodowanego ciemną energią. Należy zauważyć, że ciemna energia różni się od ciemnej materii, która wywiera siłę grawitacyjną i pomaga utrzymać strukturę i rotację galaktyk.

  Ostateczny los wszechświata pozostaje niepewny. Chociaż dowody wskazują, że przyspieszające się rozszerzanie będzie kontynuowane na zawsze, naukowcy nie zidentyfikowali jeszcze w pełni, czym tak naprawdę jest ciemna energia. Kluczowe pytania dotyczące przyszłości wszechświata mogą zostać odpowiedzielone, dopiero gdy natura ciemnej energii będzie lepiej zrozumiana. Badacze, wykorzystując narzędzia takie jak teleskop Euclida Europejskiej Agencji Kosmicznej, mają na celu poprawienie pomiarów tempa rozszerzania się wszechświata, co pozwoli na głębsze zrozumienie ciemnej energii.

  Istnieje wiele teorii na temat natury ciemnej energii. Jedno wyjaśnienie sugeruje, że jest to wewnętrzna właściwość pustej przestrzeni, rozszerzająca się razem z wszechświatem. Alternatywnie, mogłaby istnieć nowa teoria grawitacji, która lepiej wyjaśnia ewolucję i rozszerzanie się wszechświata w duża skali, podobnie jak ogólna teoria względności Einsteina poprawiła prawa Newtona. Jednak dalsze badania są konieczne, aby potwierdzić te teorie.

  Podsumowując, tajemnica ciemnej energii wciąż czeka na odkrycie, ale trwające badania naukowe dają nadzieję na rozwiązanie tej zagadkowej siły, kształtującej wszechświat.