• pt.. wrz 22nd, 2023

  Telefon iPhone 14 ocalił rodzinę uwięzioną w pożarze na Hawajach

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 19, 2023
  Telefon iPhone 14 ocalił rodzinę uwięzioną w pożarze na Hawajach

  Funkcja Emergency SOS przez satelitę w iPhone 14 okazała się liną ratunkową dla rodziny uwięzionej w rozprzestrzeniającym się pożarze na Maui na Hawajach. Rodzina, która znalazła się uwięziona w swoim pojeździe otoczonym przez płomienie, mogła skorzystać z funkcji Emergency SOS, aby skontaktować się z pierwszymi interwenientami, gdy brakowało zasięgu komórkowego.

  Michael Miraflor, świadek zdarzenia, relacjonował, jak rodzina dziewczyny jego brata znalazła się otoczona przez pożar na Maui bez możliwości komunikacji. Dzięki funkcji Emergency SOS w ich iPhone 14, byli w stanie skontaktować się z pierwszymi interwenientami i ostatecznie uratować swoje życie.

  Miraflor udostępnił zrzut ekranu całego łańcucha tekstowego Emergency SOS, który wyraźnie pokazuje lokalną straż pożarną i dyspozytorów koordynujących działania ratownicze. Rodzina została ostatecznie odnaleziona w pobliżu centrum handlowego Outlets of Maui, blisko pożaru.

  Korzystając z funkcji Emergency SOS przez satelitę, rodzina była w stanie przekazać swoją aktualną lokalizację dyspozytorowi i poinformować go o swojej trudnej sytuacji – otoczeni ogniem, bez widoczności i zablokowanymi drogami. W ciągu zaledwie 30 minut strażacy dotarli do rodziny i bezpiecznie ich ewakuowali.

  To nie pierwszy raz, kiedy funkcja Emergency SOS przez satelitę w iPhone’ie okazała się kluczowa w ratowaniu życia. W podobnym zdarzeniu w zeszłym miesiącu dwóch turystów zagubionych w włoskich górach mogło wezwać pomocy za pomocą wiadomości tekstowej przez satelitę korzystając z iPhone’a 14. Następnie zostali oni uratowani przez lokalną straż pożarną.

  Funkcja Emergency SOS przez satelitę w iPhone 14 nadal dowodzi swojej skuteczności w sytuacjach awaryjnych, gdy tradycyjna sieć komórkowa może być niedostępna. Jej zdolność do nawiązywania połączenia z pierwszymi interwenientami i przekazywania dokładnej informacji o lokalizacji okazała się być cennym narzędziem dla tych, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy.