Po pierwszym roku obowiązywania Inflacyjnego Prawa Ograniczającego, można wyróżnić kilka kluczowych punktów dotyczących jego wpływu:
1. Wzrost inwestycji w czystą energię: Szacuje się, że zainwestowano 278 miliardów dolarów w czystą energię, co przyczyniło się do powstania ponad 170 000 miejsc pracy w całym kraju. Biały Dom przewiduje, że w ciągu następnych siedmiu lat wdrożenie rozwiązań związanych z energią wiatru, słoneczną i magazynowaniem baterii podwoiłoby się w porównaniu do sytuacji, gdyby ustawodawstwo nie zostało wprowadzone.
2. Zwiększona adopcja samochodów elektrycznych: Inflacyjne Prawo Ograniczające oferuje zwroty do 7 500 dolarów za zakup samochodu elektrycznego, co przewiduje sprzedaż ponad 1 miliona takich pojazdów w USA w tym roku. Badania wskazują, że ponad połowa kierowców w USA rozważa zakup samochodu elektrycznego jako następnego. Niemniej jednak, istnieją pewne wyzwania, takie jak niedobór materiałów w łańcuchu dostaw i problemy z dostępnością cenową.
3. Redukcja emisji gazów cieplarnianych: Przewiduje się, że nowe prawo przyczyni się do zmniejszenia amerykańskich emisji o nawet 48% do 2035 roku w porównaniu do poziomów z 2005 roku. Choć jest to znaczące zmniejszenie, konieczne będą dalsze działania w celu osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.
4. Wyzwania polityczne i przyszłe działania: Inflacyjne Prawo Ograniczające spotkało się z opozycją ze strony Republikanów, którzy dążyli do uchylenia kluczowych elementów tej ustawy. Prezydent Biden także spotkał się z krytyką ze strony aktywistów klimatycznych za polityki wspierające wydobycie ropy i gazu oraz dla technologii niepotwierdzonych, takich jak chwytanie dwutlenku węgla. Aby zniwelować różnicę w emisjach, prawdopodobne są działania regulacyjne ze strony Agencji Ochrony Środowiska oraz postępy osiągane przez poszczególne stany.
Pomimo osiągnięć, konieczne są dalsze działania w celu pełnego rozwiązania kryzysu klimatycznego i zapewnienia, że obietnica Inflacyjnego Prawa Ograniczającego zostanie spełniona. Aktywiści klimatyczni i legislatorzy domagają się silniejszego zobowiązania do energii odnawialnej oraz bardziej zdecydowanych działań w walce ze zmianą klimatu.