• wt.. gru 5th, 2023

  Indyjski rząd planuje alokację do 50 000 crore rupii na promowanie zielonych technologii w sektorze motoryzacyjnym

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 22, 2023
  Indyjski rząd planuje alokację do 50 000 crore rupii na promowanie zielonych technologii w sektorze motoryzacyjnym

  Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego (MHI) w Indiach przygotowało wstępny projekt uwzględniający alokację do 50 000 crore rupii na promowanie zielonych technologii w sektorze motoryzacyjnym. Te środki mogłyby być wykorzystane w różne cele, takie jak uruchomienie trzeciej fazy programu FAME, zachęcanie do stosowania zielonych technologii przez producentów lub wsparcie nabywców pojazdów.
  Obecnie trwają dyskusje i konsultacje z producentami samochodów oraz innymi interesariuszami w sprawie alokacji. Urzędnik rządowy zaznaczył, że obecna faza programu FAME-II będzie obowiązywała do marca 2024 roku, dlatego nie ma pośpiechu w podejmowaniu decyzji. Rozważane jest potrzeba kolejnej fazy programu.
  Celem programu FAME jest uczynienie zakupu pojazdu elektrycznego (EV) bardziej przystępnym dla nabywców poprzez udzielanie dotacji. Dodatkowo, istnieje oddzielny program zachęt inwestycyjnych o wartości 25 938 crore rupii, mający na celu wzrost krajowej produkcji zaawansowanych technologii motoryzacyjnych oraz przyciągnięcie inwestycji w łańcuch wartości produkcji motoryzacyjnej.
  Jeśli zostanie zatwierdzona, proponowana alokacja w projekcie będzie pięciokrotnie większa od obecnej alokacji 10 000 crore rupii na trwającą drugą fazę programu FAME. Alokacja ma być podzielona w stosunku około 42-45% na dwukołowce, 25-30% na autobusy, 8-10% na ciężarówki, a pozostała część na inne pojazdy. Środki będą również obejmować finansowanie nowych technologii i infrastruktury ładowania.
  Trzecia faza programu FAME ma obejmować wsparcie dla pojazdów napędzanych wodorem, dodatkową pomoc dla elektrycznych trójkołowców oraz zmniejszoną część dla dwukołowców. Rząd już przekazał 4 267 crore rupii na sprzedaż 872 920 jednostek EV w ramach programu FAME-II.
  Propozycja alokacji przedstawiona w projekcie będzie poddana ocenie przez sekretarza rządu i dyskusjom w Urzędzie Premiera, zanim podejmowane będą dalsze kroki.