• czw.. wrz 21st, 2023

  Rynek falowników fotowoltaicznych ma oczekiwany wzrost o 5,0% w 2022 roku

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  Rynek falowników fotowoltaicznych ma oczekiwany wzrost o 5,0% w 2022 roku

  Globalny rynek falowników fotowoltaicznych ma prognozowany roczny wzrost o 5,0% w 2022 roku, osiągając szacunkową wartość około 11 miliardów dolarów. Wzrost ten jest głównie wynikiem rosnącej adopcji odnawialnych źródeł energii w celach domowych i komercyjnych. Rynek ma prognozowaną roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 6% przez okres prognozowy.

  W latach 2017-2021 rynek falowników fotowoltaicznych odnotował zauważalną roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 3,8%, a prognozuje się, że w kolejnych latach wskaźnik ten wyniesie stabilne 6% CAGR. Falowniki ciągłe, znane ze swojej łatwości w obsłudze i instalacji w dostępnych miejscach, takich jak piwnice i garaże, należą do różnych typów falowników fotowoltaicznych.

  Fotowoltaika pokazała znaczne obniżki kosztów, przewyższając inne źródła energii odnawialnej, takie jak energia wiatrowa, co czyni je głównym katalizatorem przyszłego wzrostu rynku falowników fotowoltaicznych. Rządy na całym świecie podejmują również aktywne działania mające na celu promowanie falowników fotowoltaicznych w zastosowaniach przemysłowych. Na przykład Narodowa Administracja Energii Chin (NEA) wyznaczyła cel, aby w 2025 roku przypadało na nie ponad 50% wszystkich zainstalowanych pojemności.

  Obecnie Ameryka Północna posiada największy udział w rynku, głównie ze względu na wyższą przystosowanie się do energii słonecznej, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Spodziewa się szybkiego wzrostu rynku falowników fotowoltaicznych w regionie Azji i Pacyfiku, której przewodzą Japonia i Indie. Europa, dzięki korzystnym politykom i zachętom, takim jak stawki feed-in-tariff (FIT) dla sektora mieszkaniowego, również przyczyni się do wzrostu rynku, a przewodzić będą Niemcy i Wielka Brytania.

  Ostatnie osiągnięcia w branży falowników fotowoltaicznych obejmują współprace i innowacje. Na przykład Huawei Technologies nawiązał współpracę z Meienergy Technology Co., Ltd. w celu zintegrowania inteligentnego magazynu energii z elektrownią słoneczną w Afryce. SMA Solar Technology AG nawiązała partnerstwo z firmą LG Chem w celu opracowania zintegrowanych przetwornic DC/DC do rozwiązań do magazynowania energii domowej. Canadian Solar Inc. zaprezentowało swoje rozwiązanie magazynowania energii o dużych rozmiarach, a Sungrow wprowadził innowacyjny modułowy falownik centralny.

  Rynek falowników fotowoltaicznych oferuje różne kategorie, takie jak typ falownika (falownik centralny, mikrofalownik, falownik ciągły), typ systemu (wyłącznie zasilanie własne, sieciowe), faza (jednofazowy, trójfazowy) i zastosowanie końcowe (mieszkalne, komercyjne i przemysłowe, komunalne). Rynek podzielony jest na regiony, w tym Amerykę Północną, Amerykę Łacińską, Europę, Azję Wschodnią, Azję Południową i Pacyfik oraz Bliski Wschód i Afrykę.

  Wraz z rosnącym popytem na falowniki fotowoltaiczne, oczekuje się możliwości wzrostu rynku w różnych segmentach w nadchodzących latach.