• śr.. paź 4th, 2023

  Rewidencja umowy o energetyce odnawialnej dla huty Alcoa w Portland

  Rewidencja umowy o energetyce odnawialnej dla huty Alcoa w Portland

  W 2021 r. wtedy premier Scott Morrison ogłosił pięcioletnią umowę dotyczącą energii dla huty Alcoa w Portland, zobowiązując się do zapewnienia 76,8 miliona dolarów. Ta wizyta miała miejsce po wcześniejszym przerwie w dostawie prądu, która zagroziła hucie, powodując „zamarzanie” topionego tlenku glinu w kadziach. Rząd wiktoriański nie ujawnił wartości dotacji udzielanych w celu utrzymania działalności huty.

  Umowa z AGL, dostawcą energii odnawialnej, zapewnia kontynuację działalności huty do 2035 roku. Chociaż szczegółowe informacje dotyczące ilości dostarczanej energii odnawialnej nie zostały ujawnione, AGL wspomniało, że ich portfolio obejmuje energię wiatrową, słoneczną, hydroelektryczną i elektrownię węglową.

  Alcoa Australia rozważa opcje dotyczące zapotrzebowania na energię dla huty po 2026 roku, skupiając się przede wszystkim na energii odnawialnej. Południowo-zachodnia część Wiktorii została uznana za strefę energii odnawialnej, co daje możliwość realizacji projektów dostarczających zielonej energii dla huty i większego obszaru regionu.

  Umowa między AGL a Alcoa zapewnia stabilność w sieci energetycznej Wiktorii i cenne eksporty dla gospodarki. Związek Zawodowy Pracowników Australii cieszy się z tej umowy, ponieważ gwarantuje stabilne zatrudnienie dla jego członków i pozycjonuje hutę jako kluczowy punkt dostępu do nadchodzących lokalnych projektów związanych z energią odnawialną.

  Organizacje środowiskowe witają tę umowę, ale podkreślają, że konieczna jest przemiana huty w 100% zieloną energię. Produkcja aluminium przy użyciu brudnej energii nie jest zrównoważona w przyszłej gospodarce, a widzą możliwość produkcji zielonego aluminium w Wiktorii jako pozytywną szansę.

  Ogólnie rzecz biorąc, umowa dotycząca energii odnawialnej zapewnia przyszłość huty Alcoa w Portland i przyczynia się do bardziej zrównoważonego przejścia energetycznego w Wiktorii.