• niedz.. paź 1st, 2023

  The California Public Utilities Commission to Decide on Expansion of Autonomous Vehicle Companies in San Francisco

  The California Public Utilities Commission to Decide on Expansion of Autonomous Vehicle Companies in San Francisco

  Komisja Transportu Publicznego Kalifornii ma zdecydować, czy firmy zajmujące się pojazdami autonomicznymi, takie jak Cruise i Waymo, mogą rozszerzyć swoją działalność w San Francisco, mieście będącym w czołówce testów tej nowej technologii. Ta decyzja wzbudziła obawy wśród milionów kierowców Ubera w całym kraju.

  Karen Reincke, kierowca Ubera i Lyfta, która przez ostatnie siedem lat prowadzi na obu platformach w San Antonio, zadaje pytania dotyczące tego, jak samochody autonomiczne będą radzić sobie w określonych sytuacjach, takich jak postępowanie z pijanymi pasażerami lub turystami jadącymi wbrew kierunku ruchu na jednokierunkowych ulicach. Zastanawia się, czy samochody bez kierowców będą wiedziały, co robić w tych przypadkach.

  Pomijając te praktyczne obawy, obecna rzeczywistość jest taka, że ​​ludzcy kierowcy wciąż są bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż całkowicie autonomiczna flota pojazdów. Modele biznesowe Ubera i Lyfta opierają się na kierowcach, którzy posiadają i utrzymują swoje własne samochody, ponoszą koszty takie jak paliwo, ubezpieczenie i amortyzacja. Jak tłumaczy autor artykułu Sergio Avedian, firmy przewozowe nie muszą ponosić kosztów związanych z posiadaniem i utrzymaniem floty pojazdów.

  Podczas gdy istnieje możliwość, że pojazdy zautomatyzowane w przyszłości mogą stanowić zagrożenie dla kierowców, większość kierowców korzystających z usług przewozowych ma inne źródła dochodu lub korzysta z usług przewozowych jako dodatkowej aktywności gospodarczej. Według Judy Chevalier z Yale School of Management, wielu kierowców pracuje w domu lub wykonuje inne prace w niepełnym wymiarze godzin.

  W przypadku Karen Reincke, obecnie przechodzi ona na pełny etat w firmie świadczącej usługi tłumaczeniowe, a korzystanie z usług przewozowych traktuje jako dorywcze zajęcie. Pomimo postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji i tłumaczenia maszynowego Reincke nie uważa, że ​​jest to poważne zagrożenie dla jej obecnej pracy.

  Rozwój firm zajmujących się pojazdami autonomicznymi w San Francisco będzie miał długotrwały wpływ na branżę przewozów osób i potencjalnie może zdefiniować przyszłość transportu w dużych miastach.