• wt.. gru 5th, 2023

  Webb Space Telescope obserwuje bipolarne dżety Herbig-Haro 211

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 22, 2023
  Webb Space Telescope obserwuje bipolarne dżety Herbig-Haro 211

  Zdjęcie zakrzywionych dżetów bipolarnych, znanych jako Herbig-Haro 211, zostało uchwycone przez teleskop kosmiczny Webb. Ich wygląd przypomina zamieniający się w przestrzeni gigantycznego kałamarnicy na ciemnym tle wszechświata. Dżety te pochodzą od młodej gwiazdy położonej około 1000 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Perseusza. Protogwiazdkę, która nie jest widoczna na zdjęciu, stanowi zaledwie 8% masy naszego Słońca. Kompozytowe zdjęcie HH 211 zostało zrobione przez kontroler Webb’s Near-Infrared Camera (NIRCam) w sierpniu 2022 roku.

  Według artykułu naukowego opublikowanego w czasopiśmie „Nature”, fale uderzeniowe generowane przez HH 211 nie posiadają wystarczającej energii, aby rozkładać cząsteczki na atomy i jony, co powoduje brak emisji atomowej lub jonowej. Badacze twierdzą, że rdzeń HH 211 składa się głównie z materii cząsteczkowej.

  Obiekty Herbig-Haro to obszary przestrzeni, w których szybko poruszające się materiały oddziałują ze swoim otoczeniem, prowadząc do powstania jasnych obszarów zjonizowanego gazu. W przypadku obrazu HH 211, emisje pobudzonych cząsteczek, takich jak tlenek węgla, tlenek krzemu i wodór cząsteczkowy, przyczyniają się do jego świetlistego wyglądu.

  Wysoka rozdzielczość Webba w zakresie podczerwieni i bliskiej podczerwieni pozwala uzyskać lepszy obraz Herbig-Haro 211, ponieważ penetruje gazy i pył otaczające obiekt, które zasłaniają go innym teleskopom. Jednak istnieją nadal tajemnice do odkrycia. Nie rozwiązano kwestii nierozpoznanego jądra obiektu, które potencjalnie może być układem podwójnym gwiazd. Bez względu na pochodzenie HH 211, jego zjawiskowa piękność fascynuje astronomów i miłośników kosmosu.

  Źródła:
  – „Nature” (artykuł naukowy)
  – SAO Encyclopedia of Astronomy