• niedz.. paź 1st, 2023

  The Battle Between CCS and NACS Charging Standards in the Electric Vehicle World

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 19, 2023
  The Battle Between CCS and NACS Charging Standards in the Electric Vehicle World

  Świat elektrycznych pojazdów (EV) przeżywa nową wojnę formatów w zakresie technologii podłączania i ładowania. Tym razem rywalizacja dotyczy standardu CCS (Combined Charging System) i NACS (North American Charging Standard), przy czym Tesla wspiera ten drugi. Co powinni wiedzieć posiadacze EV na temat tych zmian w standardach?

  Obecnie większość EV, z wyjątkiem pojazdów Tesli, korzysta z wtyczki CCS do podłączania się do publicznych stacji szybkiego ładowania, podczas gdy pojazdy Tesli używają wtyczki NACS. Oba formaty istnieją obok siebie, gdzie właściciele Tesli polegają na stacjach Supercharger (NACS), a pozostali właściciele EV korzystają z stacji innych firm z wtyczkami CCS.

  Jednak w maju Ford zaskakująco ogłosił umowę z Teslą, dotyczącą przyszłych EV, które będą korzystać z wtyczki NACS zamiast CCS. Ten ruch skłonił inne firmy samochodowe do podążania tą samą drogą, w tym Mercedes-Benz, General Motors, Nissan, Rivian, Volvo i Polestar, podczas gdy BMW, Volkswagen i Hyundai wciąż są w trakcie rozmów.

  Oba formaty mają na celu dostarczenie energii elektrycznej do baterii EV w sposób bezpieczny, ale istnieją zauważalne różnice. Wtyczka NACS jest cieńsza i mniej niewygodna, co pozwala na mniejsze miejsce ładowania w projektach EV. Z drugiej strony CCS ma niewielką przewagę pod względem możliwości ładowania, gdzie niektóre szybkie ładowarki CCS osiągają poziom 350 kW.

  Motywacją do wprowadzenia zmian w standardach jest zapewnienie lepszego doświadczenia z ładowaniem dla właścicieli EV, głównie z powodu niespójnych i skomplikowanych opcji ładowania firm trzecich. Sieć Supercharger Tesli, będąca największą siecią szybkich ładowarek prądu stałego, oferuje prostsze i usprawnione ładowanie. Rząd federalny również przeznaczył fundusze na promowanie przyjęcia EV i infrastruktury ładowania, a Tesla zgodziła się otworzyć stacje Supercharger dla pojazdów innych marek.

  Według producentów samochodów, którzy przyjęli nowy standard, do 2025 roku większość EV będzie miała wtyczkę NACS. Istniejące pojazdy z wtyczkami CCS nie staną się przestarzałe, ponieważ wciąż będzie dostępnych wiele stacji ładowania CCS. Ponadto, w przyszłym roku będzie dostępny adapter, umożliwiający pojazdom z wtyczką CCS podłączenie się do stacji ładowania NACS.

  Te zmiany mają na celu uproszczenie i ulepszenie doświadczenia z ładowaniem EV, co sprawi, że będzie bardziej wygodne dla kierowców i przyspieszy przyjęcie i sprzedaż pojazdów elektrycznych.