Świat elektrycznych pojazdów (EV) przeżywa nową wojnę formatów w zakresie technologii podłączania i ładowania. Tym razem rywalizacja dotyczy standardu CCS (Combined Charging System) i NACS (North American Charging Standard), przy czym Tesla wspiera ten drugi. Co powinni wiedzieć posiadacze EV na temat tych zmian w standardach?
Obecnie większość EV, z wyjątkiem pojazdów Tesli, korzysta z wtyczki CCS do podłączania się do publicznych stacji szybkiego ładowania, podczas gdy pojazdy Tesli używają wtyczki NACS. Oba formaty istnieją obok siebie, gdzie właściciele Tesli polegają na stacjach Supercharger (NACS), a pozostali właściciele EV korzystają z stacji innych firm z wtyczkami CCS.
Jednak w maju Ford zaskakująco ogłosił umowę z Teslą, dotyczącą przyszłych EV, które będą korzystać z wtyczki NACS zamiast CCS. Ten ruch skłonił inne firmy samochodowe do podążania tą samą drogą, w tym Mercedes-Benz, General Motors, Nissan, Rivian, Volvo i Polestar, podczas gdy BMW, Volkswagen i Hyundai wciąż są w trakcie rozmów.
Oba formaty mają na celu dostarczenie energii elektrycznej do baterii EV w sposób bezpieczny, ale istnieją zauważalne różnice. Wtyczka NACS jest cieńsza i mniej niewygodna, co pozwala na mniejsze miejsce ładowania w projektach EV. Z drugiej strony CCS ma niewielką przewagę pod względem możliwości ładowania, gdzie niektóre szybkie ładowarki CCS osiągają poziom 350 kW.
Motywacją do wprowadzenia zmian w standardach jest zapewnienie lepszego doświadczenia z ładowaniem dla właścicieli EV, głównie z powodu niespójnych i skomplikowanych opcji ładowania firm trzecich. Sieć Supercharger Tesli, będąca największą siecią szybkich ładowarek prądu stałego, oferuje prostsze i usprawnione ładowanie. Rząd federalny również przeznaczył fundusze na promowanie przyjęcia EV i infrastruktury ładowania, a Tesla zgodziła się otworzyć stacje Supercharger dla pojazdów innych marek.
Według producentów samochodów, którzy przyjęli nowy standard, do 2025 roku większość EV będzie miała wtyczkę NACS. Istniejące pojazdy z wtyczkami CCS nie staną się przestarzałe, ponieważ wciąż będzie dostępnych wiele stacji ładowania CCS. Ponadto, w przyszłym roku będzie dostępny adapter, umożliwiający pojazdom z wtyczką CCS podłączenie się do stacji ładowania NACS.
Te zmiany mają na celu uproszczenie i ulepszenie doświadczenia z ładowaniem EV, co sprawi, że będzie bardziej wygodne dla kierowców i przyspieszy przyjęcie i sprzedaż pojazdów elektrycznych.