• pon.. cze 5th, 2023

Sztuczna inteligencja w świecie sztuki: Tworzenie, kuratela i aprecjacja

ByPiotr Kruszczyński

maj 26, 2023
Sztuczna inteligencja w świecie sztuki: Tworzenie, kuratela i aprecjacja

Tworzenie sztuki przy użyciu sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja w świecie sztuki: Tworzenie, kuratela i aprecjacja

Sztuczna inteligencja (AI) jest coraz bardziej obecna w różnych dziedzinach życia, w tym w sztuce. W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja jest używana do tworzenia, kurateli i aprecjacji sztuki. W tym artykule skupimy się na tworzeniu sztuki przy użyciu sztucznej inteligencji.

Tworzenie sztuki przy użyciu sztucznej inteligencji jest stosunkowo nowym zjawiskiem, ale już teraz można zobaczyć jego wpływ na sztukę. AI jest używana do tworzenia różnych rodzajów sztuki, w tym malarstwa, rzeźby, grafiki i muzyki.

Jednym z najbardziej znanych przykładów sztuki stworzonej przy użyciu sztucznej inteligencji jest obraz „Portrait of Edmond de Belamy” autorstwa grupy artystów z francuskiej agencji Obvious. Obraz został stworzony przy użyciu algorytmów generatywnych sieci neuronowych (GAN), które nauczyły się tworzyć portrety ludzi. Obraz został sprzedany za 432 500 dolarów na aukcji w Christie’s w 2018 roku.

Innym przykładem sztuki stworzonej przy użyciu sztucznej inteligencji jest rzeźba „The Thinker” autorstwa artysty Davida Cope’a. Rzeźba została stworzona przy użyciu algorytmów genetycznych, które nauczyły się tworzyć kształty i formy. Rzeźba została zaprezentowana na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco w 2003 roku.

Sztuczna inteligencja jest również używana do tworzenia muzyki. Programy takie jak Amper Music i AIVA (Artificial Intelligence Virtual Artist) są w stanie stworzyć muzykę na podstawie preferencji użytkownika. Programy te korzystają z algorytmów uczenia maszynowego, aby nauczyć się tworzyć muzykę w różnych stylach i gatunkach.

Jednym z najbardziej interesujących zastosowań sztucznej inteligencji w tworzeniu sztuki jest tworzenie interaktywnych instalacji artystycznych. Takie instalacje pozwalają na interakcję z widzami i reagowanie na ich ruchy i działania. Przykładem takiej instalacji jest „Rain Room” autorstwa artystów z Random International. Instalacja ta pozwala na chodzenie po deszczu bez mokrych ubrań, ponieważ deszcz zatrzymuje się w miejscu, gdzie znajduje się osoba.

Mimo że sztuczna inteligencja jest w stanie tworzyć sztukę, nie oznacza to, że zastąpi ona artystów. Sztuczna inteligencja może pomóc artystom w tworzeniu sztuki, ale to artysta decyduje o tym, co stworzyć i jak to zrobić. Sztuczna inteligencja może być narzędziem, ale to artysta ma władzę nad procesem tworzenia sztuki.

Podsumowując, sztuczna inteligencja ma coraz większy wpływ na sztukę. AI jest używana do tworzenia różnych rodzajów sztuki, w tym malarstwa, rzeźby, grafiki i muzyki. Sztuczna inteligencja może również pomóc w tworzeniu interaktywnych instalacji artystycznych. Mimo że sztuczna inteligencja może pomóc artystom w tworzeniu sztuki, to artysta nadal ma władzę nad procesem tworzenia sztuki.