• śr.. paź 4th, 2023

  Dwa nowe satelity Eutelsat, HOTBIRD 13F i HOTBIRD 13G, w pełni ruszyły na rynek

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  Dwa nowe satelity Eutelsat, HOTBIRD 13F i HOTBIRD 13G, w pełni ruszyły na rynek

  Eutelsat Communications ogłosił, że jego dwa nowe satelity o dużej mocy, HOTBIRD 13F i HOTBIRD 13G, pomyślnie rozpoczęły pełną działalność komercyjną. Te nowoczesne satelity są ulokowane w głównym europejskim sąsiedztwie wideo Eutelsat, na pozycji 13°E, i poprawiają jakość emisji około 900 kanałów telewizyjnych w Europie, północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Dzięki swojemu unikatowemu zasięgowi pan-europejskiemu, HOTBIRD dociera do 130 milionów domów tylko w Europie.

  Europejskie sąsiedztwo wideo HOTBIRD to miejsce, w którym działają 7 platform telewizyjnych, ponad 600 płatnych kanałów telewizyjnych, 300 kanałów bezpłatnych oraz 500 kanałów HDTV i UHD. Dystrybuuje ono również kanały telewizyjne do 90% operatorów kablowych i IPTV w Europie i regionie MENA, co czyni go wiodącym dostawcą usług DTH, kablowych, IP i DTT w tym obszarze.

  Oprócz poprawy jakości emisji, satelity HOTBIRD 13F i HOTBIRD 13G wprowadzają zaawansowane funkcje na 13°E, takie jak zdolność do redundancji w orbicie oraz ochrona i odporność sygnału nadawczego. Te funkcje zapewniają ciągłość i wzmocnienie pozycji sąsiedztwa wideo na 13°E.

  Ponadto, satelita HOTBIRD 13G jest gospodarzem ładunku EGNOS GEO-4, umożliwiającego Europejskiej Agencji Kosmicznej (EUSPA) dostarczanie niezawodnych i bezpiecznych usług kosmicznych.

  Satelity zostały zbudowane przez Airbus Defence and Space na nowej generacji platformie telekomunikacyjnej o nazwie Eurostar Neo. Ta platforma została opracowana w ramach projektu partnerskiego ESA z Airbusem w celu stymulowania innowacji i konkurencyjności europejskiej przemysłu kosmicznego.

  Wraz z rozpoczęciem działalności satelitów HOTBIRD 13F i HOTBIRD 13G, trzy wcześniej umieszczone satelity na pozycji 13°E zostaną zwolnione, aby wykonywać nowe misje.

  Ten udany start działalności jest znaczącym kamieniem milowym w zobowiązaniach Eutelsat do zapewnienia wzmocnionych zasobów i usług wiodącemu europejskiemu sąsiedztwu telewizyjnemu w regionie EMEA.