• pt.. wrz 22nd, 2023

  ONZ ogłasza zakończenie operacji przemieszczenia 1 miliona baryłek ropy z zatopionego tankowca u wybrzeży Jemenu

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  ONZ ogłasza zakończenie operacji przemieszczenia 1 miliona baryłek ropy z zatopionego tankowca u wybrzeży Jemenu

  Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła pomyślne zakończenie ryzykownej operacji przemieszczenia ponad miliona baryłek ropy z postarzałego tankowca u wybrzeży zniszczonego konfliktem Jemenu. Operację, która rozpoczęła się 25 lipca, okrzyknięto dużym osiągnięciem w zapobieżeniu potencjalnej katastrofy środowiskowej i humanitarnej. Znajdujący się w opłakanym stanie statek FSO Safer został używany przez Jemen jako pływający obiekt składowania i przeładunku ropy i zawierał czterokrotnie więcej ropy od wycieku spowodowanego przez katastrofę Exxon Valdez w 1989 roku. Międzynarodowe organizacje oraz grupy na rzecz praw człowieka od dawna ostrzegały przed zagrożeniami związanymi z tym tankowcem z powodu braku konserwacji i uszkodzenia przedziału silnikowego.

  Transfer został przeprowadzony przez międzynarodowy zespół, a ropa jest teraz bezpiecznie przechowywana na zastępczym tankowcu o nazwie MOST Yemen. Jednak w kadłubie Safera nadal znajduje się niewielka ilość ropy, która musi zostać usunięta podczas końcowego procesu czyszczenia. ONZ wezwała do dodatkowego finansowania w celu przetransportowania ropy i przemieszczenia wódki Safera. Niezbędne jest zainstalowanie bezpiecznego systemu cumowania zastępczego tankowca na głębokim akwenie. Cała operacja stanowi ważny kamień milowy, ale nadal potrzebne są środki finansowe, aby stawić czoła pozostałym zagrożeniom środowiskowym.

  Skromna, ale istniejąca ilość ropy na Saferze musi zostać usunięta przed jego bezpiecznym usunięciem. Amerykańskie władze przyjęły z zadowoleniem sukces operacji i wezwały inne kraje do wsparcia ciągłych wysiłków. Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych, Anthony Blinken, podkreślił konieczność międzynarodowego wsparcia w celu pokrycia pozostałej luki finansowej w wysokości 22 milionów dolarów. ONZ wynajęła firmę świadczącą usługi morskie, Boskalis, do usunięcia ropy i pochwaliła ich zespół ratunkowy za wyjątkową pracę w trudnych warunkach na Morzu Czerwonym.

  Dzięki zakończeniu operacji przemieszczenia ropy udało się uniknąć natychmiastowego zagrożenia katastrofą wycieku. Jednak konieczne są dalsze kroki, aby zapewnić bezpieczne usunięcie Safera i rozwiązać pozostałe zagrożenia środowiskowe. Szef Programu Rozwoju ONZ, Adam Steiner, wyraził optymizm, stwierdzając, że tykająca bomba, jaką kiedyś opisywano Safera, przestała być natychmiastowym zagrożeniem.