• pt.. wrz 22nd, 2023

  Phenomenon Starlink nad Fort St. John: Jak i kiedy go zobaczyć

  Phenomenon Starlink nad Fort St. John: Jak i kiedy go zobaczyć

  Mieszkańcy Fortu St. John w Kolumbii Brytyjskiej mogą ujrzeć niezwykłe zjawisko na nocnym niebie – ciąg świateł znany jako satelitarna flota Starlink. Są to satelity częścią projektu SpaceX, firmy kosmicznej założonej przez Elona Muska, mającego na celu zapewnienie globalnego dostępu do internetu satelitarnego. Satelity Starlink są wprowadzane na orbitę od 2019 roku i mają tworzyć konstelację otaczającą Ziemię. Są widoczne z różnych miejsc na świecie, w tym z Fortu St. John. Na podstawie informacji dostępnych na stronie Spot The Station, rozszerzenia NASA, można znaleźć harmonogram dat, godzin i lokalizacji, w których można dostrzec tę „trakcję” satelitarną.

  W Fort St. John można obserwować Starlink do 28 września. Na przykład w piątek o godzinie 21:07 trakcja satelitarna będzie widoczna przez około dwie minuty, począwszy od około 10 stopni nad południowym-południowym zachodem (SSW), a następnie zniknie na wysokości 19 stopni nad południowym-południowym wschodem (SSE). Najwyższe osiągnięcie satelity, mierzące jego wysokość względem horyzontu, wynosi 19 stopni.

  Aby ustalić, gdzie na nocnym niebie pojawi się Starlink, NASA zaleca obserwatorom wyciągnięcie ręki i umieszczenie pięści na horyzoncie. Góra dłoni odpowiada około 10 stopniom, stając się punktem odniesienia.

  Oprócz piątkowej nocy, istnieje kilka innych okazji do zobaczenia satelitarnego pociągu Starlink nad Fortem St. John w sobotę i niedzielę. W sobotę o godzinie 20:20 pojawi się na wysokości 10 stopni nad SSW i zniknie na wysokości 13 stopni nad SSE, osiągając maksymalną wysokość 16 stopni. Innym krótkotrwałym wystąpieniem będzie sobotnia noc o godzinie 21:55, na wysokości 10 stopni nad południowo-zachodnim (SW), gdzie zniknie na wysokości 19 stopni nad SW.

  Niedzielna noc będzie okazją do oglądania przez trzy minuty, gdy satelita pojawi się na wysokości dziesięciu stopni nad SW, a następnie zniknie na wysokości 29 stopni nad SSE, osiągając maksymalną wysokość 29 stopni.

  Dla zainteresowanych istnieją dodatkowe przewidywane obserwacje między 18 a 28 września.