• pt.. wrz 22nd, 2023

  Ograniczenia usługi Starlink przez Elona Muska mają fundamentalne znaczenie dla sił Ukrainy

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  Ograniczenia usługi Starlink przez Elona Muska mają fundamentalne znaczenie dla sił Ukrainy

  Ujawniły się nowe szczegóły dotyczące sposobu, w jaki Elon Musk ograniczył usługę internetu satelitarnego Starlink, aby zapobiec atakom Ukrainy na rosyjskie statki na Krymie w ubiegłym roku. Wskazuje to na istotę, jaką ta usługa ma dla sił Kijowa i jak bardzo na niej polegają w walce.

  SpaceX, firma Muska, wysłała terminale Starlink na Ukrainę po inwazji Rosji w lutym 2022 roku, gdy wszelkie inne usługi zostały odcięte. Te terminale satelitarne o wysokiej prędkości stały się od tego czasu podstawą cyfrowych komunikacji wojskowych Ukraińców. Są strategicznie umieszczone w okopach, na pojazdach pancernych i w centrum dowodzenia. Żołnierze twierdzą, że brak tych terminali zagrażałby ich życiom.

  Przepływ danych Starlink jest kluczowy w nowoczesnych strefach wojennych, umożliwia przekazywanie feedów z dronów w czasie rzeczywistym, umożliwiając dowódcom szybsze oglądanie sił przeciwnika i koordynowanie ostrzałów artyleryjskich w porównaniu z tradycyjnymi metodami komunikacji.

  W Ukrainie znajduje się około 42 000 terminali Starlink, świadczących usługi komunikacyjne dla celów wojskowych, rządowych i cywilnych. Odgrywają one również kluczową rolę w ukraińskiej kontrofensywie, pozwalając żołnierzom na posiadanie przenośnych opcji komunikacyjnych w obszarach wiejskich, gdzie uszkodzone lub nieistniejące są wieże komórkowe.

  Żołnierze polegają na łączności Starlink dla smartfonów i tabletów, używając ich do pozostawania na bieżąco, uruchamiania aplikacji do celowania i komunikowania się z najbliższymi. W ostatniej operacji jedno z urządzeń Starlink zapewniło dane Wi-Fi dla drona atakującego zespół trzyosobowy, umożliwiając bieżące aktualizacje dotyczące lokalizacji przeciwnika i prowadząc do rannych rosyjskich żołnierzy.

  Mimo obaw dotyczących wpływu Muska na wojnę na Ukrainie, nie można zaprzeczyć, że Starlink stał się niezbędnym narzędziem dla ukraińskiego wojska.