• niedz.. paź 1st, 2023

  Starlink: Usługa internetu satelitarnego dostarczana przez SpaceX napotyka obecnie awarię sieci

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  Starlink: Usługa internetu satelitarnego dostarczana przez SpaceX napotyka obecnie awarię sieci

  Usługa internetu satelitarnego Starlink dostarczana przez SpaceX obecnie napotyka awarię sieci. SpaceX potwierdziło problem i aktywnie pracuje nad wdrożeniem rozwiązania. Awaria wpłynęła na wielu użytkowników Starlink, powodując zakłócenia w łączności internetowej.

  Pomimo ostatniej awarii, Starlink zyskuje popularność ze względu na poprawioną prędkość i wydajność. W obszarach wiejskich usługa jest obecnie w stanie osiągnąć prędkości pobierania powyżej 600 Mbps. Jest to szczególnie zauważalne w Niemczech, gdzie subskrybenci zgłaszają prędkości pobierania nawet do 649 Mbps, chociaż prędkości wysyłania są stosunkowo wolniejsze i wynoszą około 200 Mbps.

  Średnio użytkownicy Starlink mogą oczekiwać prędkości pobierania w przedziale od 25 do 220 Mbps, przy czym większość użytkowników osiąga prędkości przekraczające 100 Mbps. Prędkości wysyłania zazwyczaj wahają się od 5 do 20 Mbps.

  Warto zauważyć, że prędkości pobierania mogą się różnić w zależności od lokalizacji i gęstości zaludnienia. Obszary o większej populacji mogą doświadczać zatorów i wolniejszych prędkości w porównaniu do obszarów wiejskich. Niemniej jednak, Starlink systematycznie przewyższa tradycyjne prędkości szerokopasmowego internetu, zapewniając odpowiednią alternatywę dla osób mieszkających w niedostatecznie obsługiwanych obszarach.

  Trwające wysiłki SpaceX w celu wystrzeliwania nowych satelitów Starlink przyczynią się do dalszego poprawienia prędkości pobierania i rozszerzenia zasięgu. W miarę wzrostu konstelacji satelitów, zostaną wypełnione kolejne luki w pokryciu, co zapewni szybsze i bardziej niezawodne połączenia internetowe na całym świecie.