• czw.. wrz 28th, 2023

  Kometa Nishimura – Spektakularne niebo

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 19, 2023
  Kometa Nishimura – Spektakularne niebo

  Kometa Nishimura, również znana jako C/2023 P1, jest obecnie widoczna na półkuli północnej, prezentując swoją zieloną ogonę na rannym niebie. Chociaż nie będzie widoczna z półkuli południowej aż do późnego października, obserwatorzy na półkuli północnej mają okazję rzucić okiem na tę rzadką kometę.

  Najlepszym czasem na poszukiwanie komety Nishimura jest poranek przed wschodem słońca do 17 września, kiedy to przejdzie najbliżej słońca. Jednak w miarę zbliżania się do słońca, może być trudniej ją zauważyć. Po 17 września, jeśli kometa przetrwa swoje bliskie spotkanie ze słońcem, może być widoczna w półkuli południowej.

  Aby zlokalizować kometę, spójrz w kierunku północno-wschodnim około godziny przed wschodem słońca. Będzie widoczna nisko na niebie w gwiazdozbiorze Lwa. Możesz użyć aplikacji do obserwacji nieba, aby określić jej dokładne położenie z twojego miejsca. Jeśli trudno ją zobaczyć gołym okiem, spróbuj użyć lornetki, aby rozpoznać kształt jej ogona. Kometa może wydawać się jako rozmyta plama bez pomocy wizualnej, ale przez lornetkę możesz ją zobaczyć wyraźniej.

  Kometa Nishimura została odkryta zaledwie miesiąc temu przez amatorskiego astronoma Hideo Nishimura, co oznacza, że ​​jesteśmy stosunkowo słabo przygotowani na widoczną kometę. Chociaż komety widoczne gołym okiem nie są rzadkie, ta konkretna kometa potrzebuje 437 lat, aby okrążyć słońce, co oznacza, że ​​nie powróci aż do roku 2423.

  Zielony kolor komety Nishimura wynika z obecności rzadkiego gazowego węgla o nazwie diatomowy węgiel w jej komecie. Komety składają się z lodu i skał i pochodzą z chmury Oorta, regionu w zewnętrznym układzie słonecznym. Gdy komety zbliżają się do słońca, lód na ich powierzchni zamienia się w gaz, tworząc piękny ogon, który czasami możemy zobaczyć z Ziemi.

  Nie przegap tej okazji, aby podziwiać piękno komety Nishimura na porannym niebie we wrześniu. Szczęśliwe obserwacje gwiazdowe!