• sob.. mar 25th, 2023

SpaceX wystrzeliwuje rakietę Starship SN15

ByDominika Łakomska

sty 28, 2023

Najnowszy prototyp statku kosmicznego prywatnej firmy zajmującej się lotami kosmicznymi wykonał dziś lot testowy na dużej wysokości, sprawdzając po raz pierwszy każde pudełko od startu do przyziemienia.

Dzisiejszy test bez załogi miał miejsce w 60. rocznicę pierwszego w historii amerykańskiego lotu kosmicznego z załogą, wyprawy suborbitalnej astronauty NASA Alana Sheparda. Historyczna paralela jest przypadkowa, ale odpowiednia, ponieważ sukces SN15 oznacza duży krok naprzód w planach SpaceX, aby pomóc rozszerzyć ślad ludzkości na ostateczną granicę.

Wykonany ze stali nierdzewnej SN15 („numer seryjny 15”) wystartował z miejsca testowego SpaceX Starbase, w pobliżu wioski Boca Chica w południowym Teksasie, dzisiaj o 18:24. EST (2224 GMT). Pojazd wzniósł się na wysokość około 10 kilometrów, wykonał szereg manewrów i wrócił w celu bezpiecznego lądowania na wyznaczonym betonowym lądowisku sześć minut po starcie.

Jeden z tych pojazdów, SN10, wydawał się bezpiecznie wylądować, aby zakończyć marcowy lot, ale wkrótce potem w jego bazie wybuchł pożar i statek eksplodował. Pożar lizał również bazę SN15 zaraz po dzisiejszym lądowaniu, ale został ugaszony w stosunkowo krótkim czasie.

SpaceX wyciągnął wnioski z tych innych trudnych lądowań. SN15 jest też nieco inny niż poprzednie prototypy.

SpaceX opracowuje statek kosmiczny, który ma zabierać ludzi i ładunki na Księżyc, Marsa i inne odległe miejsca. System składa się z dwóch elementów, z których oba zaprojektowano tak, aby można je było w pełni i szybko ponownie użyć: statku kosmicznego o nazwie Starship i gigantycznego dopalacza pierwszego stopnia o nazwie Super Heavy.

Oba te pojazdy będą napędzane silnikiem Raptor nowej generacji firmy SpaceX. Starship będzie miał sześć Raptorów, a Super Heavy około 30, powiedział założyciel i dyrektor generalny SpaceX, Elon Musk.