• pt.. wrz 22nd, 2023

  SpaceX rozpocznie drugą misję Tranche 0 dla Space Development Agency 31 sierpnia

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  SpaceX rozpocznie drugą misję Tranche 0 dla Space Development Agency 31 sierpnia

  SpaceX planuje wystrzelenie drugiej misji Tranche 0 dla Space Development Agency 31 sierpnia. Start odbędzie się na bazie sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. Misja, znana jako Tranche 0, Lot 2, polegać będzie na umieszczeniu 13 ładunków na niskiej orbicie okołobiegunowej. To drugi lot małej satelitarnej konstelacji, a zaplanowane jest kolejne wcielenie – swarm Tranche 1 – na koniec 2024 roku.

  Space Development Agency to jednostka Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, której celem jest zapewnienie komunikacji kosmicznej dla żołnierzy USA na całym świecie. Misja Tranche 0 zakłada umieszczenie w kosmosie łącznie 28 satelitów. Dziesięć z nich zostało już wysłanych w kwietniu 2023 r. rakietą Falcon 9, wśród nich dwa projekty firmy SpaceX oraz osiem satelitów firmy York Space Systems.

  SpaceX otrzymał w 2020 r. kontrakt o wartości 149 milionów dolarów na budowę czterech satelitów do śledzenia startów rakietowych. Satelity te oparte są na platformie Starlink i stanowią pierwszy kontrakt SpaceX na budowę satelitów dla rządu USA. Firma L3Harris również wygrała kontrakt o wartości 193,5 milionów dolarów na budowę podobnych czterech satelitów.

  Podczas nadchodzącego startu zostaną użyte 10 satelitów zbudowanych przez Lockheed Martin. Nie jest jasne, czy w tej misji znajdą się również satelity zbudowane przez SpaceX lub L3Harris.

  Rakieta Falcon 9, która wystartuje w tej misji, to Booster 1063. Będzie to jej 13. lot, poprzednie misje obejmowały między innymi wsparcie dla projektów Starlink, NASA, ESA oraz Iridium-9/OneWeb. Po początkowej fazie lotu Falcon 9 wykona manewr powrotu i wyląduje na strefie lądowania numer 4.

  SpaceX udostępni transmisję na żywo ze startu, rozpoczynając ją 15 minut przed planowanym czasem startu.