• wt.. gru 5th, 2023

  Przełomowy wpływ usługi Starlink na wyspę rzeki Marajó w Brazylii

  Przełomowy wpływ usługi Starlink na wyspę rzeki Marajó w Brazylii

  W sercu delty Amazonki na wyspie rzeki Marajó w Brazylii, dokonała się znacząca transformacja dzięki wprowadzeniu usługi internetowej SpaceX – Starlink. Ta region, znany ze swojej bogatej fauny i wiejskich gospodarstw, od dawna borykał się z niestabilnym łączem internetowym. Jednak teraz Starlink rewolucjonizuje dostęp do internetu dla mieszkańców i firm.

  Starlink Broadband, część koncernu Elon Muska – SpaceX, opracował zaawansowany system satelitarny, specjalnie zaprojektowany do zapewnienia wysokiej jakości łączności internetowej w odległych i wymagających terenach, w tym na północnej części deszczowego lasu amazońskiego. Ten obszar zamieszkuje ponad 500 000 ludzi, którzy od dawna borykali się z problemami z dostępem do internetu.

  Jednym z kluczowych innowacji Starlink jest zdolność do zapewnienia łączności internetowej nawet w ruchu, na przykład na łodziach poruszających się po zawiłych rzekach Amazonki. To jest możliwe dzięki konstelacji satelitów o kompaktowych rozmiarach, orbitujących wokół Ziemi, zapewniających dostęp do internetu o wysokiej prędkości i niskim opóźnieniu, bez konieczności infrastruktury naziemnej.

  Pozytywny wpływ Starlink na lokalną gospodarkę jest oczywisty. Firmy, takie jak stacje benzynowe, supermarkety i sklepy odzieżowe, przyjęły nową usługę internetową, umożliwiając szybsze transakcje za pomocą popularnych metod płatności cyfrowych, takich jak Pix.

  Usługi rządowe w regionie również skorzystały na Starlink. Na przykład ratusz w Portel przyjął tę usługę, poprawiając istotne usługi, takie jak wydawanie dowodów tożsamości i inne usługi cyfrowe, które wcześniej były utrudnione z powodu słabego łącza internetowego.

  Ponadto wpływ Starlink sięga poza biznes i rząd. Podczas 1. Ekspedycji konturu wyspy Pacajaí, sportowcy pozostawali w kontakcie ze swoimi rodzinami w Belém dzięki łodzi wsparcia wyposażonej w internet Starlink, nawet w samym sercu lasu amazońskiego.

  Nowe połączenie znacznie poprawiło życie mieszkańców. Ludzie, tak jak Adonis Gantuss, który dzieli swój czas między Marajó a Belém, chwalą Starlink za umożliwienie im płynnego zarządzania ich pracą wiejską i działalnością handlową.

  Regionalny sekretarz rządu stanowego w Marajó, Jaime Barbosa, podkreśla znaczący wpływ Starlink na zniwelowanie różnic w dostępie do internetu na obszarach wiejskich. Nawet podczas dwunastogodzinnych podróży łodzią do odległych regionów, Starlink oferuje dostęp do internetu społecznościom, które wcześniej miały niewielkie lub żadne połączenie.

  SpaceX’s Starlink Broadband przyniósł cyfrową rewolucję na odległą wyspę rzeki Marajó, transformując biznes, usługi publiczne i połączenia osobiste dla jej mieszkańców. Północna delta Amazonki, z unikalnymi wyzwaniami, stanowi dowód na przyszłość łączności w odległych regionach na całym świecie.