• pt.. wrz 22nd, 2023

  SpaceX wysłał na orbitę 22 satelity Starlink

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  SpaceX wysłał na orbitę 22 satelity Starlink

  SpaceX pomyślnie wysłał na niską orbitę okołoziemską 22 satelity Starlink z kompleksu startowego 40 na Stacji Sił Kosmicznych w Cape Canaveral na Florydzie. Start odbył się o 23:38 czasu wschodniego i był piątym lotem dla pierwszego stopnia rakiety, który został użyty w tej misji. Ten stopień był wcześniej wykorzystywany do innych misji, w tym do Crew-6, SES O3b mPOWER oraz dwóch wcześniejszych misji Starlink.

  To była 65. misja SpaceX w tym roku. Start zakończył się sukcesem po wcześniejszej próbie, która została odwołana w czwartek. Backupowe możliwości startowe były zaplanowane na sobotę, zarówno wczesne jak i późne godziny.

  Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 wylądował na Platformie Lądowania na Morzu o nazwie „Just Read the Instructions” w Atlantyku, około 8 minut po starcie. To osiągnięcie demonstuje zaangażowanie SpaceX w odzyskiwalność i redukcję kosztów związanych z lotami kosmicznymi.

  Wysłane na orbitę satelity Starlink mają być częścią ambitnego planu SpaceX dotyczącego stworzenia globalnej konstelacji, która zapewni dostęp do internetu w najbardziej odległych miejscach na Ziemi. SpaceX ma już zatwierdzenie do wysłania 12 000 satelitów Starlink i złożył wniosek o zezwolenie na kolejne 30 000. Ta rozległa sieć znacząco poprawi łączność na całym świecie.

  Według SpaceX, satelity Starlink oferują dostęp do szerokopasmowego internetu o dużej prędkości i relatywnie niskim opóźnieniu w porównaniu do innych usług satelitarnego internetu. Oznacza to, że użytkownicy mogą korzystać z szybkiego i niezawodnego łącza internetowego, nawet w obszarach, które wcześniej miały ograniczony lub brak dostępu do internetu. Usługa jest już dostępna na komercyjnych rynkach, a SpaceX nadal rozszerza swoje pokrycie wraz z każdym udanym startem.

  27 sierpnia SpaceX osiągnął ważny kamień milowy, wysyłając na orbitę swojego 5 000. satelitę Starlink. To osiągnięcie podkreśla zaangażowanie firmy w budowę ogromnej sieci satelitarnej, która zrewolucjonizuje globalne połączenia internetowe.